Brazilci se dodnes přou, jak zemřel prezident s českými kořeny Kubitschek

Brazilský prezident s českými kořeny Juscelino Kubitschek de Oliveira měl dramatický život. Dlouho se spekulovalo také o příčině jeho smrti. Skupina historiků označila dopravní nehodu, při které zemřel, za vraždu, kterou zosnovala tehdejší brazilská vojenská diktatura. To ale teď vyvrátila takzvaná Národní komise pravdy. Podle jejího vyšetřování o atentát nešlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portrét Juscelina Kubitscheka | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic

Prezident Juscelino Kubitschek mluví v historickém filmovém záznamu z roku 1960. Byla to slavnostní událost: inaugurace nového hlavního města Brasília. Sen mnoha Brazilců, nesmysl pro mnoho jiných. Prezident Kubitschek to ale dokázal.

Čtyři roky na to přišel vojenský puč. Oblíbený exprezident, který chtěl znovu usilovat o moc, se režimu nemohl hodit. Zbavili ho politických práv a on sám odešel do exilu. Brzy se ale vrátil, a když se začal opět politicky nadechovat, přišla roku 1976 nehoda. Zemřel Kubitschek i jeho věrný řidič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Juscelina Kubitschka připomněl zahraniční zpravodaj ČRo David Koubek

O podezřelých okolnostech nehody na silnici mezi Sao Paulem a Riem de Janeiro byla natočena řada reportáží. Mnoho lidí se snažilo vyvrátit oficiální verzi : kolizi s autobusem a následnou srážku s kamionem.

Podle pochybovačů řidiče zasáhl do hlavy odstřelovač. Až pak auto vjelo do protisměru a nabouralo. Tělo šoféra dokonce 20 let po nehodě exhumovali.

„Když jsem viděl lebku, všiml jsem si otvoru po kulce. Podle mě to byl velmi pravděpodobně otvor, který vznikl při průchodu projektilu.“ Tak znělo klíčové svědectví koronera Alberta Carlose, který byl u exhumace. Kovový předmět, který se našel při exhumaci, byl podle něj projektil.

Toto a 90 chyb v dokumentaci vyšetřování dopravní nehody byly hlavní důkazy Komise pravdy státu Sao Paulo. Její závěry tedy ještě před rokem potvrzovaly teorii o zabití oblíbeného prezidenta v rámci Operace Kondor – plánu vojenských junt několika jihoamerických zemí na likvidaci politických nepřátel.

Jenže zločiny tehdejší brazilské diktatury začala vyšetřovat oficiálně celobrazilská Národní komise pravdy. A její závěr zní opačně, jak oznámil tento týden její koordinátor Pedro Dallari.

Monumentální pomník Juscelina Kubitscheka se samozřejmě nachází i v Brasilii | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic

David Koubek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme