Studenti Univerzity Palackého v Olomouci si za koleje od září připlatí

Vysokoškolákům na Univerzitě Palackého se zdraží ubytování na kolejích. Průměrně o dvě stě korun sem jim snížilo ubytovací stipendium, které posílá univerzitám ministerstvo školství. Od září navíc se o inflační částku 3,3 procenta zvýší kolejné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokoje pro hosty působí dnes zastarale | Foto: Filip Jandourek

Namísto původních 750 korun studenti dostanou měsíčně na ubytování jen 540 korun. Prorektor Petr Bilík to nepovažuje za šťastný krok ze strany ministerstva, univerzita s tím ale nemůže nic dělat. Snížení stipendií sanovala už minulý rok ze svého rozpočtu víc než deseti miliony korunami.

„My jsme dokonce v loňském roce zadrželi to snížení a podařilo se nám z vlastních zdrojů rok udržovat stipendium původní, nicméně v tuto chvíli už Univerzita Palackého nemá možnosti nadále investovat do bydlení studentů,“ potvrzuje Bilík.

Kolejné se zvýší od září o 120 korun. Například medička Petra Huňařová přemýšlí, že za těchto okolností vymění koleje za privát. „Už přemýšlíme se spolubydlícími, že si najdeme nějaké jiné bydlení, protože v dnešní době už privát vyjde možná i levněji než koleje,“ říká studentka.

Zájem o ubytování ale podle ředitelky Kolejí a menz Boženy Pirklové neklesá. „Už jsou příslušné rezervace otevřeny, studenti se zaubytovávají a teď aktuálně v porovnání s loňským rokem vím, že je tam stejný zájem ze strany ubytovaných jako loni,“ upřesnila Pirklová.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme