zdražení

|Štěpán Macháček, dab |Zprávy ze světa

Egypt zahájil drastické reformy, zdražily pohonné hmoty a měna se propadla o desítky procent

Až o polovinu skokově podražily v Egyptě benzín a nafta. Země vykročila na cestu bolestivých reforem a Egypťané musejí podle vlády zatnout zuby. Den před zdražením pohonných hmot navíc devalvovala egyptská libra o 50 procent. Zavedení plovoucího směnného kurzu je jednou z podmínek Mezinárodního měnového fondu, od kterého Egypt žádá masivní půjčku.

|Blanka Mazalová |Regiony

Stát chce zdražit podzemní vodu. Změnu by mohla pocítit většina obcí na Olomoucku

Ministerstvo životního prostředí chce výrazně zvýšit poplatky za vypouštění odpadních vod i využívání podzemních zdrojů pitné vody. Počítá s tím návrh nového zákona o vodách. V Olomouci, která je na podzemních zdrojích závislá, by zdražení vody pocítili její obyvatelé i rozpočet města. Ministerstvo životního prostředí výhrady odmítá. Argumentuje, že ceny neporostou skokově, ale postupně v následujících šesti letech.

|Věra Pfeifferová |Ekonomika

Nový systém tarifů by řadě domácností zdražil elektřinu. Podle Sobotky je špatný

Nový systém tarifů pro platbu elektřiny by mohl znamenat zdražení až pro 38 procent domácností a většinu podnikatelů s malou spotřebou. Vyplývá to z analýzy ministerstva průmyslu, o kterou požádal premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ten reagoval na návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podle kterého by se část ceny za elektřinu od roku 2017 počítala podle kapacity jističe. To by podle Sobotky přineslo řadu rizik.