Vltavu v Národním parku Šumava mohou vodáci sjet jen po předchozí registraci

V Národním parku Šumava, kde se sjíždí Teplá Vltava, začala vodácká sezóna. Tok vede mimořádně zajímavou a také přísně chráněnou oblastí, splouvání je proto možné pouze po předchozí registraci. Záleží také na tom, kolik je v řece vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na oleji se musí makat | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Může se totiž stát, že hladina u Soumarského mostu klesne pod 50 centimetrů, strážci řeku zavřou a ani registrace nebude vodákům nic platná. To všechno kvůli ochraně perlorodky říční na dně Vltavy.

„Oni to měří v Lenoře, ale já si myslím, že by se teď mohla splouvat,“ říká rybář Daniel Zemen z Klecan u Prahy, který tráví na Šumavě celé léto. Řeku však nikdy nesjel.

První nástupní stanicí je Houžná, kde je tábořiště bez elektřiny. V místě se začíná sjíždět řeka, jsou tam první lodě i rezervace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním parku Šumava natáčel reportér Ľubomír Smatana

„Od 1. května se jezdí jenom víkendy. Zatím je dobrý stav vody, ale vypadá to špatně, protože bylo málo sněhu,“ uvádí správce Jaroslav Mikeš, který tu pracuje už od roku 1975.

„Naše firma je velká, základnu máme ve Vyšším Brodě. Tohle je taková pobočka,“ dodává.

Sjíždění řeky v národním parku bylo svého času sporné kvůli ochraně přírody. Teď už se s tím podle Mikeše všichni naučili žít.

„Myslím, že regulace byla nutná, ale nemusela být tak tvrdá. Od doby, co se to pouští na limit, tři čtyři roky to byla hubená léta,“ uzavírá Mikeš.

Informace o sjízdnosti řeky Vltavy a o registraci jsou na webové stránce Národního parku Šumava.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme