Vojenská historická technika a auta budou nově podléhat zákonu o zbraních

Změna zákona o zbraních se bude týkat i milovníků vojenské historie. Nepřímo tak ovlivní nejrůznější ukázky bitev z konce druhé světové války, kterých je právě v těchto dnech nejen na jihu Čech plno. Kromě dobových uniforem totiž účastníci přehlídek mívají i autentické zbraně a jezdí na původních motorkách či v původních autech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská technika - vojenský vůz | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Stará vojenská technika a auta zajímají nejen sběratele a diváky, ale i kontrolory. Jeden z nich prohlížel při oslavách osvobození v Českém Krumlově i Kübelwagen, tedy německou obdobu jeepu.

„V tuhle chvíli je problém lafetace. Pokud je tam lafetace pro zbraň, spadalo by to do působnosti nového bezpečnostního zákona. Jsou samé problémy s tím, jak se má s daným vozidlem zacházet, jak se má střežit,“ popisuje majitel vozu Jan Fanta z Českých Budějovic.

Lafetace v případě automobilu KDF 82, zvaného Kübelwagen, kterým na ukázky válečných bitev Fanta jezdí, je několik krátkých svařených trubek, které jsou nastálo připevněné na kapotu před sedadlem spolujezdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vojenskou historickou techniku se zajímal reportér Martin Pokorný

„Umožňuje to mít zbraň za jízdy v pohotovostní poloze,“ upřesňuje Fanta, který ke zbrani má i pás cvičných střel. Zbraň je však podle jeho slov znehodnocená, tedy zcela nefunkční.

Zbraně a takzvaný bezpečnostní materiál spadá do evidence Policie České republiky.

„Historické zbraně nebo jejich části, různé lafety, které jsou umístěny na dvoustopých i jednostopých vozidlech, musí být evidovány,“ vysvětluje policejní mluvčí Milan Bajcura.

Podle něj majitelé takových vozidel či zbraní legislativu dobře znají.

„Do auta se vešli čtyři lidé jako posádka, čtyři pušky Mauser a nějaký drobnosti, co s sebou měla posádka. Vůz je vybaven kufrem, kam se vejdou další drobnosti, střelivo,“ ukazuje Fanta.

Z Českých Budějovic se se svým po zuby vyzbrojeným, i když podle jeho slov neškodným, Kübelwagenem vydává na nejrůznější vzpomínkové akce přibližně v okruhu 80 kilometrů od jihočeské metropole.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme