Lidé se mohou seznámit s osudy a dílem literátů, kteří žili na Praze 6. Jeden jim i zamává

Mnoho pražských čtvrtí má "své" spisovatele. S Kampou je spojený Jan Werich, s Libní zase Bohumil Hrabal a strašnickými ulicemi se procházel básník Vladimír Holan. Své velké spisovatele a básníky má i Praha 6. Život tam strávili například Jaroslav Seifert, Ladislav Fuks anebo Karel Toman. Kde bydleli a co bylo zdrojem jejich inspirace, se teď lidé mohou dozvědět na komentovaných procházkách a tematických výstavách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Šabach, spisovatel | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Neustále jsme hovořili o tom, že děti málo čtou, že knihy pomalu mizí z rodin a nahrazují je počítače,“ říká starostka Prahy 6 Marie Kousalíková z ODS.

Během následujících dvou měsíců se tak každý týden mohou děti i jejich rodiče vydat na procházku za známými literáty, kteří většinu svého života strávili v Praze 6.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Literáti z naší čtvrti natáčela reportérka Magdalena Medková

Provázet je bude publicista Josef Vomáčka. „Nebudeme chodit do bytů, i když celá řada autorů ještě žije. Jsou to ale většinou osobnosti staršího věku, nechceme je otravovat,“ dodal Vomáčka s tím, že si bude s účastníky procházky povídat o místě, domě a díle jednotlivých literátů.

Například u Zdeňka Mahlera se účastníci procházek dostanou i na zahradu jeho domu. „A on nám zamává,“ dodal Vomáčka.

Ve Skleněném paláci a v Památníku národního písemnictví otevřela radnice doprovodné výstavy. Jsou na nich například pomůcky „zuřivého reportéra“ Egona Erwina Kische anebo natržená občanka humoristy Petra Šabacha z roku 1981.

1. procházka - 22.5., 16.00 (vozovna Střešovice), spisovatelé: Václav Havel, Petr Šabach, Ladislav Fuks, Jaroslav Durych a František Halas
2. procházka - 5.6., 16.00 (Ústřední vojenská nemocnice), spisovatelé: Hana Bořkovcová, Jan Vladislav, Václav Havel, Jiří Suchý, E. E. Kisch, Jiří Stránský a Josef Svatopluk Machar
3. procházka - 19.6., 16.00 (Vypich), spisovatelé: Karel Toman, Anastáz Opasek, Josef Škvorecký, Zdeněk Mahler, Jaroslav Seifert a Jaroslav Durych
Zdroj: Literáti z naší čtvrti

Doklad, který odkazuje na Šabachovu povídku a jeho protest proti komunismu, je vystavený vůbec poprvé.

„Nemohl jsem jí doma najít, tak jsem si zažádal o novou občanku. Ten den, co mi ji dali, jsem přišel domů a zjistil jsem, že leží na stole. S tou už jsem ale nemohl jít na zpátky na policii, navíc jsem za to zaplatil, tak jsem si ji schoval jako suvenýr,“ popisuje Šabach.

Právě za Petrem Šabachem lidi průvodce zavede 22. května. Navštíví přitom i dům Václava Havla, Ladislava Fukse, Jaroslava Durycha a Františka Halase. Procházka je zdarma a začíná v 16 hodin odpoledne.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme