Měl to být český Avatar. Tvůrci filmu Poslední z Aporveru ale čelí podezření z podvodu

Producenty nejdražšího českého filmu Poslední z Aporveru si už brzy předvolá policie i finanční úřad. Státní fond kinematografie zřizovaný ministerstvem kultury na ně podal trestní oznámení. Na základě znaleckého posudku má podezření z dotačního podvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední z Aporveru | Foto: Česká televize

Film Poslední z Aporveru měl být novým českým Avatarem, fantasy snímek plný trikových záběrů je ale zatím podle odborníků spíš velkým průšvihem.

Film vzniká už osm let, před dvěma roky od projektu odstoupila Česká televize jako koproducent. Státní fond kinematografie do jeho rozpočtu přispěl 47 miliony.

Písničku nazpívala oscarová Markéta Irglová. Režisér Tomáš Krejčí, autor seriálů Redakce či Horákovi, a jeho producent Jiří Košťál do rolí obsadili výrazné tváře - Petra Formana, Tomáše Kluse i Filipa Cíla a Janu Pidrmanovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O filmu Poslední z Aporveru natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Premiéra měla být už před rokem. „Nechali jsme si zadat znalecký posudek, protože jsme se při naší kontrole shodli na tom, že nejde o standardní porušení rozpočtové kázně,“ říká ředitelka Fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Společnost producentů Tomáše Krejčího a Jiřího Košťála se podle ní přihlásila do systému filmových pobídek, na základě kterého filmaři, kteří prokazatelně utratí peníze při natáčení v Česku, dostanou část nákladů zpátky.

„Domníváme se, že tam probíhaly nějaké umělé transakce, které sloužily k tomu, že se uměle navyšovala dvacetiprocentní vratka,“ dodává.

Prošetření podezření brání to, že ani státní fond ani znalec nemohou nahlédnout do účetnictví filmu. „A už vůbec nemůže do účetnictví firem, od kterých byly požadované služby odebrány,“ připojuje Bezděk Fraňková.

Tomáš Klus | Foto: Eva Dvořáková

Fond proto nechává projekt zkontrolovat policií a finančním úřadem. Případem Posledního z Aporveru chce šéfka fondu poslat varování i dalším žadatelům o dotace a pobídky.

Režisér Tomáš Krejčí si uvědomuje, že jeho film bez podpory Fondu kinematografie zahyne. V telefonickém rozhovoru pro Český rozhlas dál uvedl, že je připravený údajná pochybení vyvrátit a s fondem spolupracovat.

Dodal, že problémy nastaly na straně slovenských koproducentů. Na ty už před několika měsíci podal spolu s producentem Jiřím Košťálem dvě trestní oznámení.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme