Krajský soud v Brně znovu otevřel případ nájemné vraždy expolicisty Michala Tofla

Krajský soud v Brně dnes za přísných bezpečnostních opatření znovu otevřel případ vraždy expolicisty Michala Tofla. Loni za ni poslal na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana. Podle původního rozsudku na Tofla střílel Sobotka. Ten ale u odvolacího soudu vypověděl, že spoušť zmáčkl jeho komplic Trkan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Krajským soudem v Brně opět stanuli 20. května Radek Sobotka (na snímku vpravo) a Tomáš Trkan obžalovaní z vraždy bývalého policisty Michala Tofla | Foto: ČTK

V soudní síni na proces dohlížela justiční stráž a šest členů zásahové jednotky vězeňské služby, ozbrojených samopaly.

Sobotka u odvolacího soudu celou vinu svalil na Trkana. Označil také místo, kam prý ukryli vražednou zbraň. Ta se ale přesto nenašla. Podle Trkanova obhájce Romana Štefla vypovídal Sobotka účelově:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové soudní jednání v kauze nájemní vraždy bývalého policisty Michala Tofla sledovala v Brně Vlasta Gajdošíková

„Tím motivem je očernit mého klienta a nějakým způsobem se vyvázat ze strany pana Sobotky z toho jednání, které bylo zakončeno úmrtím pana Tofla.“

Advokátka Sobotky Zuzana Pechtorová odmítá, že by její klient svou výpověď měnil:

„On vypovídal jednou jedinkrát, a to u Vrchního soudu v Olomouci, kde se přiznal, a jeho výpověď je možná a uvěřitelná, že se to takhle stát mohlo.“

Loni poslal brněnský soud na 19 let do vězení Sobotku i Trkana. Vrchní soud v Olomouci verdikt zrušil a nařídil krajskému soudu, aby se kauzou zabýval znovu. Soud proto dnes začal doplňovat spis o výpovědi. Obhajoba nově žádá po soudu, aby se zabýval psychickým stavem Sobotky a tím, jak policie vedla vyšetřování.

Gang odkrylo vyšetřování vraždy

Michal Tofl pracoval u policie, od které ale odešel a začal podnikat. Zemřel v červnu v roce 2010 před svým rodinným domem, kde ho zastřelil vrah samopalem.

Vraždu měli spáchat Trkan se Sobotkou na objednávku podnikatele Petra Pavla Bezděkovského. Ten se ale v červnu 2012 oběsil ve vazební cele olomoucké věznice.

Po vraždě začali kriminalisté odkrývat kauzy spojené s vydíráním jihomoravských podnikatelů, které měl mít na svědomí právě gang vedený Michalem Toflem.

Gang si nejprve vymyslel obvinění podnikatelů z podvodů a pak jim nabídl, že trestní řízení nechají jeho členové za úplatu zastavit.

Krajský soud v Brně za to letos v únoru poslal 11 lidí do vězení na 3 až 9 let.

Proces bude pokračovat 22. července.

Sobotku přivedla před soud zásahová jednotka | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Milan Kopp, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme