Čínská ekonomika rostla nejpomaleji od třetího čtvrtletí roku 2012

Čínská ekonomika roste pomaleji než v minulých letech. Letos v prvním čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt Číny mezikvartálně o 7,4 procenta, což je o tři procentní body méně než v předchozím čtvrtletí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína, ekonomika, export (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mnozí ekonomové odhadovali ještě daleko menší růst čínského HDP v prvních třech letošních měsících.

Na druhé straně ale výkon druhé největší ekonomiky světa zkrátka zpomaluje, růst byl teď nejslabší zhruba od druhé poloviny roku 2012. A to nemusí být dobré pro obchodní partnery země.

Čínské firmy mohou začít podle analytiků propouštět zaměstnance, sníží objem výroby nebo klesne poptávka po technologiích a spotřebním zboží ze Spojených států a Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější údaje o vývoji čínské ekonomiky přiblížil redaktor Jan Beneš

Pro Česko je Čína čtvrtým největším obchodním partnerem. Důležitou roli ve vývozu hrají hlavně stavební stroje, přepravní zařízení a nejrůznější průmyslové výrobky.

Čína je proexportně zaměřená ekonomika, je tedy z naprosté většiny závislá na vývozu. Celkově čínské hospodářství brzdí ve výrazném růstu právě slabší export.

Některé země Evropské unie neodebírají zboží v takovém množství jako dříve. Souvisí to především s dozvuky recese, která zasáhla část silných evropských ekonomik. I tak je ale hospodářský růst Číny stále výrazně větší, než je tomu u Spojených států, Japonska nebo Evropy.

Čína má ale obousměrnou vazbu na světovou ekonomiku. Nejenom že sama čerpá ze zlepšené situace, může i pomoct jiným ekonomikám.

Další výrazný pokles už ekonomové neočekávají

Podle ekonomů by se měla čínská vláda nejdříve pustit do propracovaných a dlouhodobých reforem. Po roce 2008 podporovala hospodářství třeba tím, že zavedla přístupnější úvěry pro domácnosti i firmy.

Než se země vrátí k výrazným růstům, bude to ještě podle analytiků nějakou dobu trvat. Výrazné poklesy HDP už ale neočekávají. Hospodářská situace se navíc začíná mírně zlepšovat i v Evropě a Americe.

Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme