Bezpečnostní rada projedná připravenost na případný výpadek plynu přes Ukrajinu

Spor Ruska s Ukrajinou o dluhy za plyn Česko neohrozí. Tvrdí to premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD). Pro jistotu to ale dnes na jednání potvrdí předsednictvo Bezpečnostní rady státu. To bude řešit i pomoc zemím, kterým by případné přerušení dodávek plynu přes Ukrajinu uškodilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Rusko, plyn | Zdroj: Reuters

„Česká republika patří mezi země, které mají diverzifikované zdroje. To znamená, že Česká republika je na eventuální krizi připravená,“ říká premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Klidnější při sporech Ruska a Ukrajiny o plyn můžeme být od roku 2009. Od té doby funguje plynovod Nord Stream, který přivádí ruský plyn po dně Baltského moře přímo do Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je Česko připravené na případný výpadek dodávek plynu před Ukrajinu, zjišťovala Věra Masopustová

„My jsme na Nord Stream propojeni plynovodem Opal a plynovodem Gazela, takže Česká republika nemá nejmenší problém z toho, když nebude tranzit plynu přes Ukrajinu,“ vysvětluje šéf resortu průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

Žádné seriozní informace o tom, že by Česku hrozil nedostatek plynu, nemá ani ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

„Občas se ozve nějaký výkřik, spíš řekl bych jako součást nějaké vyjednávací taktiky k celkovému řešení té situace na Ukrajině. A občas to někdo z Ruské federace samozřejmě připomene, protože to zní jako silný argument.“

„My navíc i vzhledem k mírné zimě máme všechny zásobníky plné a skutečně nehrozí žádná energetická kalamita,“ řekl Stropnický ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Potížím by se ale nevyhnuly například některé země Visegrádské čtyřky.

„Jedná se zejména o Slovenskou, potažmo o Maďarsko, které jsou výrazně závislé na dodávce plynu skrze Ukrajinu, a mohou být tedy krizovou situací nejvíce postiženy,“ dodává Bohuslav Sobotka.

Bezpečnostní rada státu proto probere i možnosti, jak při výpadku dodávek plynu přes Ukrajinu pomoci Slovensku a Maďarsku.

Mapa evropských plynovodů | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme