Finsko 3:0 Česko

Češi, Poláci a Němci společně zachránili vesnický kostel v malé polské vesnici

Čeští, polští a němečtí věřící zachránili kostel svaté Anny v polské vesnici Jakubowice - kousek za Opavou. Podařilo se jim sehnat čtyři miliony korun hlavně díky darům farníků a rodáků. Kostel vypadá jako dříve a dočkal se i nové střechy. Navíc se zrodila tradice česko-polsko-německých setkání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž kostela v Stützenhofenu | Foto: Vojtěch Berger

Když kostelu před několika lety hrozil zánik, našlo se několik nadšenců, kteří vsadili na českou šikovnost, polskou víru a německý kapitál.

„Tady vzadu za hlavním oltářem je lano, za které se táhne. V postní době to sjede na lanech a je tam další obraz. Vidíte obraz sv. Kříže,“ ukazuje farář Piotr Slugocki.

Důmyslný systém výměny obrazů na oltáři, původní výzdoba, nová fasáda, střecha, okna - to všechno hlavně z darů věřících. Byl u toho také Jindřich Mosler z Opavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchraně kostela v Jakubowicích informoval reportér Martin Knitl

„Prakticky jsme tady na polském kostele za německé peníze jako česká firma udělali fasádu. Chlapi denně dostali od obyvatel vesnice kafe, koláče, to je potom takové spolužití, jak to má vypadat v Evropě,“ pochvaluje si.

Paní Kristýna, dlouholetá varhanice, v záchranu kostela nevěřila, ale podařilo se. „Nikdy jsme nevěřili, že ten kostel zachráníme,“ svěřuje se.

Do Jakubowic, které musíte na mapě hledat hodně pozorně, se začali sjíždět rodáci z Německa, příbuzní z Česka, a když se všichni sešli na jednom místě, byla to ta pravá odměna.

„Když jsem viděl ty skupiny lidí, promíchání Poláci, Němci, Češi dohromady, říkám, není to pěkné, co tady zažíváme? A najednou bylo ticho a pak takový potlesk,“ vzpomíná pan Mosler.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme