Na polích na Královéhradecku se díky příznivému počasí sklízejí první jahody

Mírná zima a příznivé jaro prospěly českým zemědělcům. Na polích na východě Čech se už sklízejí první jahody a brzy se v obchodech objeví i první česká zelenina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díky příznivému jaru se na Královéhradecku sklízejí jahody o několik týdnů dříve

Díky příznivému jaru se na Královéhradecku sklízejí jahody o několik týdnů dříve | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Že počasí zatím opravdu zemědělství svědčí, se ukázalo už při jarních pracích, které byly hotové na řadě míst o týdny dříve. Tím pádem se podařilo zasít dřív a dřív se bude i sklízet.

„Já si myslím, že jaro se vyvíjí velice příznivě. Je to všechno o 14 dní dřív než normální roky. Trochu horší jsou snad jarní obiloviny, ale nic špatného,“ potvrzuje za agrární komoru Královéhradeckého kraje Jaroslav Vojtěch.

Sklízejí se už dokonce první jahody – v podniku v Pileticích u Hradce Králové je dělnice sbírají nikoli ve skleníku, ale venku na poli. Rané odrůdy jahod tam pěstují na slámě s kapkovou závlahou a zpočátku pod textilií.

Zemědělec Jan Věcek prý takto brzy jahody ještě nesklízel. „Oproti loňskému roku je to o měsíc dříve, je to zejména počasím, které letos bylo úplně nezvyklé. Dokázali jsme jahody nakrýt pod textilie o tři týdny dříve. Textilie způsobí, že se jahody dříve zahřejí a uzrají. A to je kouzlo toho, že je dnes můžeme sklízet,“ říká.

Během zimy panovaly obavy ze sucha, to se ale nakonec na polích příliš neprojevilo. Naopak zemědělci se dostali na pole s technikou dřív. Farmáři si pouze trochu stěžují na škůdce - ti v zimě nevymrzli, a je také víc plevelů. Roste vše včetně pícnin, a tak si stěžovat nemohou ani ti, kteří mají živočišnou výrobu.

Do obchodů se české plodiny dostanou ve velkém letos o týdny dřív.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme