Policisté proti extremistům. V Jaroměři cvičili zásah proti násilí ve městě

Dělobuchy, molotovovy koktejly, kameny. Na jedné straně 400 policistů a na druhé 500 figurantů - extremistů. V Jaroměři-Josefově cvičila policie celou středu zásah proti násilí v ulicích města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení Městské násilí v Jaroměři-Josefově | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Směrem k policistům létaly dělobuchy, kameny, z oken domů pak zářivky a sklo. Nácviku v ulicích Josefova velel Jiří Stejskal.

„V dnešním cvičení se speciální pražská pořádková jednotka připravuje na zvládání nějaké nestandardní situace, propuknutí násilí v ulicích města. Můžeme to přirovnat k situaci, která byla například v loňském roce v Duchcově v Českých Budějovicích, případně na podzim na severní Moravě v Ostravě,“ popisuje.

Policisté zapojili vše, i těžkooděnce na koních a psy. Potřebné informace dodával vrtulník kroužící nad městem.

„Nasazena je prakticky kompletní technika, kterou speciální pořádková jednotka disponuje - obrněná technika, vodní stříkače, spojovací technika, technika, která nám umožnuje přenášet a zaznamenávat obraz přímo na místě incidentů,“ vyjmenovává Stejskal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení policistů v Jaroměři-Josefově přihlížel Jiří Fremuth

V ulicích se rychle přemísťovaly malé jednotky těžkooděnců. Proti nim věrně hráli extremisty figuranti z řad policie.

Rozpouštění demonstrace si vyzkoušel starosta Jaroměře Jiří Klepsa. Nestačil ale ani odříkat předepsanou formuli a dav na něj zaútočil.

„Byly to zvláštní pocity. Přestože člověk ví, že je to nácvik. Myslím si, že je vynikající, že si to člověk vyzkouší. Ochranka fungovala brilantně. Trošku jsem si po delší době zaběhal,“ směje se.

Podobné cvičení zažil Josefov už před čtyřmi lety. „Díky tomu, že je tady dost vojenských objektů a objektů, které nejsou využívány, tak nám lokalita umožňuje cvičit v reálném prostředí za běžného chodu města, ale prakticky nezasahujeme tolik občany,“ uzavírá velitel pražské speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal.

Cvičení Městské násilí v Jaroměři-Josefově | Foto: Jiří Fremuth

Jiří Fremuth, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme