Němci nemají volební hranici. Do EP jde i strana s 0,6 procenta hlasů

Německo vyšle do Evropského parlamentu ochránce zvířat, člena satirické i rodinné strany. K získání mandátu jim stačilo necelé 1 procento příznivců. Umožnilo to zrušení volební hranice, kterou u Ústavního soudu napadli tamní Piráti. Inspirovat se jimi chtějí i ti čeští.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Díky zrušení minimální hranice počtu hlasů se do Evropského parlamentu dostalo 14 z 24 v Německu kandidujících stran.

„Díky zrušení pětiprocentní klauzule se tam dostal jeden zástupce pravicově radikální NPD, Svobodní voliči, Ochránci zvířat a také Piráti, kteří v Německu zaznamenali absolutní ústup ze slávy a získali jen 1,4 procenta hlasů,“ uvedla zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejkalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku eurovoleb v Německu informovala zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová

Asi největší pozornost v Německu budí satirická strana s názvem Strana, která získala pouhých 0,6 procenta, přesto bude mít jednoho zástupce v Evropském parlamentu.

Jde o skupinu kolem satirického časopisu Titanic, který se zaměřuje na politickou karikaturu. V jejich absurdní kampani byla i hesla jako „Ne evropské normě pánského přirození nebo „Černá jízda musí zůstat cenově dostupná“.

Šéf strany se už také nechal slyšet, že po měsíci odstoupí, aby se v Evropském parlamentu mohlo postupně vystřídat všech 60 členů strany.

V Německu původně stejně jako v České republice platila pětiprocentní hranice. Menší politické strany si na ni ale stěžovaly. Poukazovaly na to, že v roce 2009 propadlo v evropských volbách 2,8 milionu hlasů.

„Na základě jejich stížnosti k Ústavnímu soudu v roce 2011 německý parlament snížil hranici na 3 procenta. I proti tomu se zástupci menších stran odvolali,“ vysvětlila Stejskalová.

Němečtí piráti | Foto: ČTK/AP, Clemens Bilan

Letos v únoru ústavní soud rozhodl, že i 3procentní klauzule je protiústavní. Odůvodnil to tím, že odporuje zásadě poměrného zastoupení a rovnosti stran před zákonem.

Změna ale platí jen pro evropské volby. Při volbách do Spolkového sněmu má podle německého Ústavního soudu 5procentní hranice stále své opodstatnění.

Zajišťuje, aby se vlády mohly opírat o dostatečnou většinu hlasů a Německo nesklouzlo k politické nestabilitě.

Volby do Evropského parlamentu 2014: národní pravidla | Foto: Michal Jindra

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme