Otevírá se tradiční kavárna Potmě. Sídlit bude opět na Ovocném trhu v Praze

Když v noci jdete po svém bytě, orientujete se asi dobře. Svůj byt znáte a navíc z ulice se dovnitř dostává dost světla. Ale co když budete absolutně potmě v místě, kde to neznáte. Něco takového si můžete vyzkoušet v kavárně Potmě, která se zítra otevře na Ovocném trhu v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavárna POTMĚ, náměstí Míru

Kavárna POTMĚ, náměstí Míru | Foto: Filip Jandourek

V kavárně obsluhují nevidomí, pro které je nevidět normální. Lidé, kteří nevidí, také doprovázejí vidící návštěvníky ke stolům.

„Mně se to líbí moc. Už se vůbec nebojím. Pro mě je důležité, že se můžu opírat o zeď. Alespoň mám nějakou představu o prostoru,“ řekla jedna z návštěvnic loňské pojízdné kavárny Potmě, která objížděla celou Českou republiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kavárně Potmě natáčel redaktor Martin Karlík

Kavárna se otevře ve čtvrtek v pravé poledne na Ovocném trhu v centru Prahy. Tady stála už v minulých letech. Letos se káva potmě bude servírovat už podesáté.

„Letos poprvé máme i světluščí zmrzlinu, takže zveme celé rodiny na černočernou a bílobílou světluščí zmrzlinu,“ upřesňuje Linda Vaňková vedoucí sbírky Světluška. Výdělek kavárny jde právě na pomoc nevidomým.

„Zmrzlina bude ve dvou barvách, které samozřejmě v kavárně Potmě neuvidíte, ale bude ve dvou chutích. Tmavá bude hodně čokoládová a světlá bude buď citronová, nebo vanilková,“ prozrazuje Vaňková.

Abyste nemuseli potmě řešit placení a necvičili se v poznávání bankovek a mincí jen po hmatu, přímo v kavárně se peníze nepoužívají.

Kavárna POTMĚ, náměstí Míru | Foto: Filip Jandourek

„Všichni návštěvníci dostanou žetonky a podle toho, kolik žetonků utratí za nápoje nebo zmrzlinu, tak tolik potom venku zaplatí. Mohou si zakoupit i další sbírkové předměty – tykadla, placky, hrnečky. I když hrnečky si odnesou už za první nápoj nebo první zmrzlinu,“ vysvětluje vedoucí sbírky.

A protože je celá kavárna černá a rychle se v ní udělá horko, je i řádně klimatizovaná, aby její návštěvníci přežili případné vysoké teploty. Do kavárny Potmě se v doprovodu nevidomých průvodců můžete na pražský Ovocný trh vydat do 18. června.

Kavárna Potmě - trasa autobusu v roce 2014 | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme