V Hradci Králové vyhlásili obce, které v Česku nejlépe třídí odpad. Zvítězil Jeseník

V Hradci Králové se ve středu v rámci konference Odpady a obce vyhlašovaly města a vesnice, kde se třídí nejlépe. Do finále postoupily nejlepší obce z každého kraje a mezi nimi pak vyhrály lázně Jeseník. Každý Čech loni v průměru vytřídil 40 kilogramů odpadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„U nás sázíme na přírodu, cestovní ruch a příjemný pobyt hostů na Jesenicku. Lidé si toho jsou vědomi, protože pracovních příležitostí je u nás málo a musíme tam hosty na něco nalákat.“

A tím něčím je v Jeseníku krásná příroda. Tak vysvětluje motivaci obyvatel lázeňského městečka z Olomouckého kraje k třídění odpadů sociálnědemokratická starostka Marie Fomiczewová.

Na druhém místě skončil severomoravský Třinec a třetí pak byly středočeské Říčany. Východočeské obce tentokrát skončily pod pomyslnými stupni vítězů. Zástupci úspěšných obcí se ale shodují, že lidé se musí k ekologii nejen vychovávat, ale i motivovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O udělování Křišťálových popelnic informoval reportér Jiří Fremuth

„To znamená, že ten, kdo třídí, tak vlastně ušetří,“ přibližuje systém třídění ve Dvoře Králové nad Labem Eva Šírková z odboru životního prostředí a doplňuje:

„Když rodina třídí odpad, nemusí si objednávat týdenní svoz, ale bude jí stačit třeba čtrnáctidenní nebo měsíční. Kombinací ekologické výchovy a ekonomické motivace se snažíme dosahovat co nejlepších výsledků.“

Za Pardubický kraj postoupily do celostátního finále Sezemice. I tamní nezávislý starosta Martin Staněk vidí za úspěchem výchovu a motivaci.

„Já si myslím, že občany motivujeme. Když třídí, mají slevu na komunálních odpadech. Vysvětlili jsme jim, že třídění odpadů je strašně důležité,“ konstatuje.

Z třídění se stává společenská norma

Soutěž O křišťálovou popelnici organizuje společnost Eko-kom, která v Česku zastřešuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Loni v průměru každý Čech vytřídil 40 kilogramů. Číslo by ale mohlo být ještě vyšší.

„Určitým problémem v současné době je stav, kdy je například papír z kontejnerů vykrádán a odnášen do výkupen, tudíž celý efekt tříděného sběru je zhoršován,“ říká Petr Balner z oddělení využití odpadu Eko-komu.

Každým rokem ale přibývá těch, kterým není příroda lhostejná. Z třídění se stává společenská norma.

„Když jsme se před deseti lety ptali lidí, jestli třídí, tak nám s klidem řekli, že ne. Když se zeptáte dnes, téměř všichni řeknou, že ano, protože ti, kteří netřídí, se za to stydí. A to je dobře,“ podotýká generální ředitel Eko-komu Zbyněk Kozel.

Loni třídilo odpady přes 70 procent Čechů.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme