Pervitin se šíří Evropou. V Česku se ho ročně vyrobí šest tun, přibývá i jinde

Zatímco v Česku stále klesá množství heroinu a kokainu, na vzestupu je pervitin a nové syntetické drogy. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnila Evropská agentura pro drogy. Podle ní se v tuzemsku ročně vyrobí téměř šest tun pervitinu, policii se přitom podaří zachytit jen zlomek tohoto množství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamská tržnice na Moldavě - nalezený pervitin | Foto: Policie ČR

Loni čeští policisté zadrželi pouhých 69 kilogramů pervitinu. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila to ale není problém jen samotné policie.

„Policie dělá, co může, ale tohle se nedá řešit pouze policejně. Tohle se opravdu musí řešit jako epidemie. Je potřeba věnovat víc peněz tomu, abychom měli větší prevenci, větší přístup k léčbě,“ říká Vobořil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obsah výroční zprávy shrnuje redaktor Ľubomír Smatana, tématu se věnovaly i Ozvěny dne Radiožurnálu s protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem

„Co se týká policie, máme tak fragmentovaný trh, že se to vyrábí v každé malé vesnici, různě po bytech, vyrábí se to v malých dávkách pro malé skupiny lidí. Takže čekat, že někdo přijde se záchytem desítek kilogramů, jako je to třeba u heroinu nebo u kokainu, to vůbec není možné,“ podotýká protidrogový koordinátor.

Čeští uživatelé drog dávají přednost metamfetaminu ze 70 procent, zatímco v západní Evropě stále převládá heroin. Je to dáno i tím, že pervitin je v Česku levnější a také zde má jeho vaření dlouhou tradici.

„Zprůměrováno počet obyvatel na počet uživatelů drog jako takových, tak 70 procent uživatelů, kteří užívají problémově, užívají pervitin. Ve zbytku Evropy je to úplně jinak. 70 procent je tam heroin a kokain. U nás je heroin fakt marginální záležitost," tvrdí Vobořil.

Pervitin se ale rozšiřuje i do dalších evropských zemí, zejména do států jako je Turecko, Řecko nebo Kypr. V tomto případě však jde o pervitin vyrobený v Íránu, odkud se pašuje do jihovýchodní Evropy.

Nebezpečí příhraničních tržnic

Droga se kromě Česka vyrábí také v Pobaltí. Odtud se vyváží do Norska, Švédska a Británie. Český pervitin se zase čím dál častěji šíří do Bavorska a Saska. Němečtí uživatelé si jej také často obstarávají na asijských tržnicích v českém příhraničí.

Roční výrobu v Česku odhadují experti na 6 tun pervitinu. Spotřebují ho domácí narkomani a vývoz jde především do Německa.

Vietnamská tržnice na Moldavě - nalezený pervitin | Foto: Policie ČR

Zpřísnění českých zákonů by ale podle Jindřicha Vobořila pašování nezastavilo. „Teď měli Němci pocit, že kdybychom my udělali něco podobného, že se to změní, že by se to k nim nedostávalo. Ale myslím si, že to je strašná mýlka, to nijak nesouvisí,“ domnívá se.

Nové drogy sedo Evropy dostávají hlavně z Číny, a protože chemici stále mění jejich přesné složení, nedokážou je evropské státy dávat na seznam zakázaných látek. V Evropě se zneužívají i takové látky jako anestetika pro slony.

„Abyste vyrobili 10 tisíc dávek, stačí vám jen 0,1 gramu látky. Je to velmi silné anestetikum a užívalo se v léčbě slonů. I těm stačila velmi, velmi malá dávka. Bohužel ale apetit evropských uživatelů je obrovský. Třeba v Litvě a Lotyšku se několik lidí předávkovalo a zemřeli,“ informuje evropský expert na drogy Danilo Ballota.

Drogy - názory české veřejnosti na některé aspekty týkající se užívání | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme