Londýnský starosta slíbil, že se nechá zasáhnout vodním dělem

Londýnský starosta Boris Johnson se chce vystavit proudu z vodního děla. Chce tím dokázat, že to není životu nebezpečné. Johnson tak obhajuje nákup tří vodních děl, která britská policie nikdy nevyužívala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský starosta Boris Johnson (vlevo) | Zdroj: Reuters

Používat vodní děla bylo dosud ve Velké Británii s výjimkou Severního Irska zakázáno.

Po nepokojích v Londýně v roce 2011 ale začala britská policie nákup zvažovat. A tak starosta Boris Johnson rozhodl tři přístroje odkoupit od německých kolegů za 218 tisíc liber, to je v přepočtu téměř 7,5 milionu korun.

Objednal je ale ještě předtím, než nákup schválilo ministerstvo vnitra, takže je zatím nesmí používat. Ve Velké Británii to vyvolalo bouřlivou debatu. Vodní děla se považují za příliš nebezpečný prostředek a tento postoj chce Johnson změnit.

Nápad nechat se spláchnout vodním dělem vznikl náhodou. Starosta Johnson byl hostem v rádiu LBC, kde problematiku rozebíral. Na dotaz moderátora, zda jsou vodní děla bezpečná, odpověděl: "Myslíme si, že ano."

To ale moderátora nepřesvědčilo. Myslet podle něj nic neznamená. A proto starostu vyzval, zda je ochotný vystavit se proudu z vodního děla.

„Dobře. Vyzval jste mě a hádám, že to teď budu muset udělat. Už vidím, jak si můj tiskový tým rve vlasy, ale nedá se nic dělat,“ odpověděl mu Johnson.

Úsilí Borise Johnsona pořídit vodní děla už podpořil také britský premiér David Cameron, podle kterého je důležité, aby policie měla dostatečné prostředky, které si žádá.

Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme