Michael Schumacher už není v komatu, opustil nemocnici v Grenoblu

Legendární pilot formule 1 Michael Schumacher už není v kómatu a pět a půl měsíce po nehodě na lyžích mohl být propuštěn z nemocnice v Grenoblu. Oznámila to jeho manažerka Sabine Kehmová. Pětačtyřicetiletého německého závodníka nyní podle ní čeká dlouhodobá rehabilitace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Schumacher na snímku z roku 2010

Michael Schumacher na snímku z roku 2010 | Zdroj: Reuters

„Schumacher otevřel oči a komunikuje se svými blízkými. Nemocnici v Grenoblu opouští, protože pomoc tamních lékařů už nepotřebuje," uvedla Schumacherova manažerka Sabine Kehmová.

Další podrobnosti o jeho aktuálním zdravotním stavu neprozradila, neupřesnila ani, kde bude další léčba probíhat. „Do budoucna žádáme o pochopení, že jeho další rehabilitace bude probíhat stranou veřejnosti,“ dodala.

Rodina tak poděkovala všem lékařům, nemocničním sestrám a celému týmu, který se o něj staral.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s vedoucím metodologem Rehabilitačního ústavu Kladruby Jakubem Pětiokým o pacientech se získaným postižením mozku

Sedminásobný mistr světa formule 1 se zranil 29. prosince 2013 při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. V nemocnici v Grenoblu podstoupil dvě operaci a od počátku byl udržován v umělém spánku.

Od konce ledna ho začali lékaři z kómatu probouzet, až počátkem dubna ale Kehmová potvrdila, že je tato fáze úspěšná a Schumacher „vykazuje známky probouzení a vědomí.“ Teď se Schumacher přesouvá na rehabilitační kliniku. Rodina jeho další léčbu považuje za ryze soukromou věc a nehodlá zveřejňovat žádné další detaily.

„Při následné rehabilitaci nejčastěji probíhá dekondice pacienta, který dlouho ležel. Neznáme stav pana Schumachera, takže těžko říct, co bude dále probíhat. Obvyklý první krok bývá mobilizace na lůžku, abychom zjistili, jestli je pacient schopný sedu. Stejně tak ho učíte znovu polykat, pít, jíst, mluvit,“ říká ze svých zkušeností z praxe vedoucí metodolog pro pacienty se získaným postižením mozku z Rehabilitačního ústavu Kladruby Jakub Pětioký.

Michael Schumacher | Foto: Michal Jindra

ČTK, Vojtěch Man, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme