Na Chebsku se chvěla země, škody jsou minimální

Na západě Čech se po týdnu opět zatřásla země. Obyvatelé velké části regionu zaznamenali několik silných otřesů. Škody na majetku nejsou vážné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seismograf | Foto: Věra Luptáková

Země se v oblasti zachvěla krátce po půl jedné odpoledne. Série otřesů byla jasně cítit v Karlových Varech, na Sokolovsku i na Chebsku. Epicentrum se nacházelo pod obcí Nový Kostel na Chebsku, pod kterou se země třese pravidelně.

Podle předběžných informací dosáhl největší otřes čtyři a půl stupně, což je údajně nejvíc od roku 1985. V oblasti se zachvěly domy, cinkalo nádobí, místy chvění půdy doprovodil zvukový efekt v podobě hučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V obci Nový Kostel natáčel reportér Zdeněk Trnka

Lidé také evidují škody na majetku, které ale nejsou vážné. Především se jedná o popraskané omítky na budovách, ve Stříbrné na Kraslicku se z komína starého domu uvolnily cihly a komín popraskal.

Jak upozorňuje seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, zemětřesení jsou v této části republiky poměrně častá. Zároveň varuje, že podobné otřesy se dají čekat i v blízké budoucnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zemětřesení na Chebsku mluvil seismolog Josef Horálek

„Jedná se zřejmě o nový, poměrně silný roj, takže můžeme očekávat i v následujících dnech nebo týdnech poměrně silnější zemětřesení," zdůrazňuje Horálek.

„Těžko říct, jestli budou otřesy silnější, oblast nemá větší potenciál než magnitudo (jednotka velikosti zemětřesení - pozn. red.) pět. Nejsilnější zemětřesení, které bych očekával, je 4 až 4,5,“ dodává.

Není podle něj také vyloučené, že otřesy mohli pocítit i lidé jinde než v západních Čechách.

„Pokud magnitudo dosáhne velikosti čtyři, tak je možné, že otřesy pocítí i lidé vzdálení až 150 kilometrů od epicentra,“ uzavírá Horálek.


Zvětšit mapu

Zdeněk Trnka, Patricie Strouhalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme