Meteorologové varují před zvýšeným rizikem požárů na jihu Čech. Kvůli vedru

Na jihu Čech padly o víkendu tři teplotní rekordy. Velmi teplo bude i dnes, navíc ale s varováním meteorologů, kteří varují před požáry až do středečního večera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič likviduje požár trávy (hrabanky) | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Nejtepleji bylo v neděli v Husinci na Prachaticku, kde naměřily 30,8°C. Bylo to o pět desetin více než v roce 1996.

Teplotní rekord ze stejného roku překonali také v Jindřichově Hradci. Rtuť teploměru tam vystoupala na 29,9°C.

Další maximum si v neděli zapsali i ve Strakonicích, 30,3°C. Zvýšili tak teplotní rekord o jednu desetinu stupně z roku 1949.

Kvůli zvýšenému riziku požárů by lidé neměli zakládat ohně a dávat si pozor, kam odhazují nedopalky od cigaret. Nebezpečné může být kvůli suché trávě i třeba sváření venku.

Předpověď počasí pro Jihočeský kraj
PONDĚLÍ: Skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 31 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 29 °C.
ÚTERÝ: Nejnižší noční teploty 17 až 14 °C, nejvyšší denní 31 až 34 °C.
Zdroj: ČHMÚ

„Počátek týdne se bude pohybovat v podobných teplotních hodnotách, může být dokonce ještě o něco tepleji. Denní maxima vystoupí místy až k 36 stupňům,“ upozornil Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Při vysokých teplotách by lidé měli omezit tělesnou zátěž a vyhnout se pobytu na přímém slunci, protože hodnoty UV indexu převyšují obvyklé letní hodnoty. Je také žádoucí více pít, ne však alkohol a nápoje obsahující kofein, a při pobytu venku používat ochranné mazací prostředky s vysokým faktorem.

Ve středu pak přijde do Česka od západu studená fronta a na ní se výrazně ochladí. Budou ji provázet silné bouřky, mohou být doprovázeny kroupami, přívalovými srážkami a nárazy větru.

Bouřka (foto uživatele dan) | Foto: Free Digital Photos

Romana Lehmannová, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme