Skupina G7 vyzvala Rusko ke spolupráci s novým ukrajinským prezidentem

Nejvyspělejší země světa vyzvaly Rusko ke spolupráci s novým ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Na summitu v Bruselu se na tom dohodli zástupci členů skupiny G7. Zároveň oznámili, že zváží vůči Rusku další sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé zemí G7 na společné večeři (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Rusko musí podle tzv. evropského prezidenta Hermana van Rompuye přimět separatisty na východě Ukrajiny, aby přestali s násilnostmi.

„Rusko musí především využít svůj vliv na ozbrojené separatisty na východě Ukrajiny, aby zastavili své nezákonné akce a odevzdali zbraně. Rusko také musí zabránit tomu, aby přes jeho hranice na Ukrajinu proudili ozbrojenci a výzbroj,“ zdůraznil Herman van Rompuy.

Lídři zemí G7 také potvrdili hrozbu ekonomickými sankcemi, pokud by Rusko krizi dál vyhrotilo. Zároveň ale doufají, že se Rusové na zmírnění krize domluví s novým ukrajinským vedením.

Porošenko představí plán řešení ukrajinské krize, počítá s amnestií a decentralizací země

Číst článek

Summit se měl původně sejít v ruském Soči jako skupina G8, sedm zbylých zemí ale Rusku jeho účast kvůli krizi na Ukrajině pozastavilo.

Sedm nejvyspělejších zemí světa se na dvoudenním jednání schází bez zástupce Kremlu poprvé po víc než 15 letech.

Země skupin G7 a G8 | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme