Ostravští zastupitelé odložili hlasování o regulaci hazardu, provozovatelé se zlobí

Osud herních automatů v Ostravě zůstává nejistý. Zastupitelé totiž proti očekávání vůbec nehlasovali o regulaci heren a kasin na území města. Na program zastupitelstva se kontroverzní vyhláška vrátí nejdříve na podzim. Další odklad kritizují i někteří majitelé heren, kteří tak stále neví, co bude dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výherní automat | Foto: Michal Malý

„Nevím, co bude, teď budu zase čekat až do září.“ Maximilián Fajtl provozuje restauraci, kde má i tři herní automaty. Vydělávají mu na nájem. Tentokrát svou hospodu opustil a přišel vše sledovat na zastupitelstvo.

„Nejhorší je ta nevědomost, že člověk neví. Kdyby dali alespoň nějaký rozumný termín. Kdyby člověk věděl rok, dva, potom končí. Teď nevíte nic z měsíce na měsíc,“ stěžuje si.

Vyhláška měla z Ostravy dostat téměř 70 procent heren, politici nařízení připravovali přes rok. Zastupitelé ale nakonec o ničem nehlasovali, chtějí mít i návrh na úplný zákaz hazardu ve městě. Náměstek primátora Tomáš Petřík z ODS slibuje, že vše připraví do září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč ostravští zastupitelé nakonec o regulaci hazardu nehlasovali, zjišťovala reportérka Iva Havlíčková

„Považoval bych za poněkud iracionální, kdybychom dnes hlasovali a schválili tuto variantu vyhlášky a v září schválili jinou. Z tohoto důvodu si myslím, že bude lepší, když obě varianty budou stát vedle sebe,“ vysvětluje.

Nulovou variantu prosazuje více zastupitelů a přejí si ji i některé městské části, třeba v Ostravě-Vítkovicích, kde je každý čtvrtý člověk bez práce a závislý na sociálních dávkách.

„Bohužel u nás je pravidlem, že sociální dávky z velké části připadnou do heren, takže i to je jeden z důvodů, proč to odmítáme,“ vysvětluje starosta Vítkovic Jiří Dlabal z ČSSD. Jenže pro celé město by úplný zákaz hazardu znamenal pořádný výpadek v příjmech.

„Přijímat nulovou variantu ve chvíli, kdy bude měsíc do voleb, bych považoval za velmi složité. Protože po volbách bude nové zastupitelstvo, které bude muset sestavovat rozpočet,“ upozorňuje náměstek Petřík.

„A v případě nulové varianty bude muset skutečně počítat s výpadkem až 300 milionů korun. Samo o sobě to navíc negativní problematiku hazardu rozhodně neřeší,“ dodává.

Okolo heren a kasin v Ostravě se tak strhne další bitva, ale nejdříve na podzim. Spolu s posunutím termínu se prodlouží i život tisíců blikajících přístrojů.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme