hazard

| ČTK |Zprávy z domova

Ministerstvo financí může zakazovat internetové hry. Nejde o cenzuru, rozhodl Ústavní soud

Ministerstvo financí může sestavovat seznam nepovolených internetových her, poskytovatelé připojení je pak musí blokovat. To jsou důsledky rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který ve středu zamítl senátorský návrh na zrušení části zákona o hazardních hrách. Podle senátorů je zákon nejasný, porušuje zákaz cenzury, omezuje práva na svobodu projevu, informace i podnikání.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Kritici zákona o hazardu se chtějí obrátit na Ústavní soud. Bojí se cenzury internetu

Odpůrci zákona o hazardu se chtějí obrátit na Ústavní soud. Opoziční ODS a sdružení CZ.NIC vadí část zákona, která umožňuje ministerstvu financí blokovat webové stránky. Novela podle kritiků zavádí cenzuru internetu. Podobné námitky zaznívaly už při projednávání zákona, zůstaly však nevyslyšeny. Normu dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Senátoři rozhodnou o regulaci hazardu, projednají také rozšíření pravomocí NKÚ

Senátoři dnes budou rozhodovat o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten by se mohl nově zaměřit také třeba na obce, zdravotní pojišťovny nebo veřejnoprávní média. Norma ale možná hlasováním neprojde, nepodpořil ji žádný z příslušných senátních výborů. Jednoznačnou podporu nemají mezi senátory ani nová pravidla pro omezení hazardu, která dnes budou schvalovat.

| ČTK, dab, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Zákon o hazardu prošel sněmovnou. Opozici vadí údajná cenzura internetu

Sněmovna schválila novou regulaci a zdanění hazardu. Od příštího roku by mělo být povoleno podnikání zahraničních sázkových online společností a mělo by být možné blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá. Poslanci přes jeho nesouhlas schválili pouze dvě sazby zdanění hazardu, vláda navrhovala tři. Babiš varoval, že to sníží výnos z daní o 450 milionů korun.