V Opavě díky sušenkám objevili jednu z největších osad pozdní doby kamenné v Česku

Čeští archeologové mají na kontě další mimořádný objev. Nedaleko Opavy narazili na 50 pravěkých hrobů, které tvořily součást obří osady z pozdní doby kamenné. A mohly za to sušenky. V místní části Vávrovice má totiž vyrůst nová výrobní hala, a jak už bývá zvykem, jako první pozemek prozkoumali archeologové. To, co našli, jim vyrazilo dech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tepenec - nadzemní stavba na kamenné podezdívce, archeologický výzkum předhradí 2007 | Foto: V. Vránová

„Tady na bývalém poli a dneska stavební ploše se rozprostíralo veliké sídliště a obrovská lokalita z pozdní doby kamenné. Bylo tu až 700 sídlištních objektů,“ říká vedoucí archeologického výzkumu Jindřich Hlas.

Na plochu už najíždějí bagry, i když tu ještě archeologové mají rozložené stany. „Výzkum se tu ještě dokončuje. Jinak v podstatě na celé ploše šesti hektarů působíme už od začátku října," uvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vávrovických nálezech natáčela redaktorka Kateřina Daňková

Objevovat padesát hrobů bylo pro archeology nadšením.

„Pak když se začalo objevovat, jaký má rozsah, tak už to byl skoro strach z toho, co nás čeká. Je to jedna z největších, ne-li největší lokalita ve střední Evropě," upřesňuje.

Tým archeologů ji zkoumal deset měsíců. Podle Jindřicha Hlase stihli nestihnutelné. Začátek stavby byl pevně daný a tak museli pracovat i v zimě ve speciálně vyhřívaných stanech. Úsilí se ale vyplatilo. V půdě našli keramiku, pazourky, bronzové předměty, zlatý kroužek a také jantarové korále. Výzkum tím ale zdaleka nekončí.

„Všechny nálezy se musí očistit, omýt, zpracovat, vyhodnotit a pak by měly přejít do slezského muzea," dodává archeolog.

Vávrovice jsou podle Jaroslava Peška z archeologického centra v Olomouci v archeologii slavné. Podle něj vávrovické nálezy mění dosavadní pohled na dávnou historii severní Moravy a Slezska. Ani to ale plánovanou stavbu výrobní haly na sušenky nezastaví. Dostane jen trochu exkluzivnější adresu.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme