Nízkoemisní zónu by Praha mohla zavést od roku 2016

V hlavním městě by do dvou let měla vzniknout nízkoemisní zóna. Na spolupráci při jejím zavedení se dnes domluvil pražský magistrát s ministerstvem životního prostředí. Do části hlavního města tak nebudou moci vjíždět auta způsobující větší znečištění. Návrh musí ještě schválit městská rada a zastupitelstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výfuk auta | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Steevven1

Praha připravuje k 1. lednu 2016 zavedení nízkoemisní zóny. Do ní omezí vjezd motorovým vozidlům, která překračují emisní limit Euro 3. Termín zavedení zóny se ale ještě může změnit.

„Bude to záležet ještě na schválení rady a zastupitelstva. V říjnu jsou komunální volby, takže to bude krok i pro nové zastupitelstvo Prahy. Zatím je to příprava opatření a uvidíme, zda si nové vedení města projekt osvojí,“ vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nízkoemisních zónách mluvil ministr životního prostředí Richard Brabec

Pokud město návrh schválí, ministerstvo finančně podpoří opatření související s jejich vznikem. Praha tedy získá peníze například na stavbu parkovišť u stanic městské hromadné dopravy nebo na projekty na půjčování aut nebo kol, takzvaný car sharing a bike sharing.

Pomocí zóny chce hlavní město snížit znečištění ovzduší, které způsobují zplodiny z výfuků. Praha by mohla poskytovat výjimku například subjektům podnikajícím v metropoli nebo rezidentům.

Hlavní město se nechalo inspirovat sousedním Německem. O zavedení podobných pásem uvažuje také například Brno nebo Karlovy Vary. Ve světě jsou nízkoemisní zóny zavedeny například v Rakousku, Dánsku, Řecku, Maďarsku, Portugalsku nebo Velké Británii.

Jan Richter, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme