Stát by zvážil odkup OKD, pokud by společnost byla na prodej

Těžařská společnost NWR zatím neuvažuje o prodeji dceřiných společností, a tedy ani OKD, která vlastní Důl Paskov. Zástupci firmy to řekli po dnešním jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

NWR uvažuje o prodeji v krajním případě, a to v rámci restrukturalizace. Společnost je totiž velmi zadlužená a potřebuje restrukturalizací získat kapitál.

Teď prý každý den jedná s věřiteli a ředitel odboru vnější komunikace NWR Petr Jonák je optimistický.

„Já jsem přesvědčený, že debaty o tom, kdo by nakonec mohl získat OKD v procesu prodeje, zůstanou navždy akademickými a že se nám podaří dotáhnout konsenzuální řešení se všemi zúčastněnými stranami, které máme na stole,“ řekl Jonák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o budoucnosti společnosti OKD sledovala redaktorka Zuzana Petráňová

Firma potřebuje, aby s podmínkami souhlasilo 75 procent věřitelů. Minulý týden měla souhlas 63 procent.

Pokud by se ale společnost s věřiteli nakonec nedohodla, ministr Mládek chce, aby v takovém případě koupil firmu strategický investor, který se zabývá těžbou, a ne finančními spekulacemi. Připustil také, že by OKD mohl koupit stát.

„Pokud by byla na prodej, tak aby zajistil její fungování. Pro nás je prioritou v optimálním případě udržet ještě nejméně deset let zaměstnání pro 14 tisíc zaměstnanců, které dneska OKD má, a tomu podřídíme veškeré jednání státu,“ uvedl Mládek v České televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném odkupu OKD mluvili ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a bývalý šéf resortu Martin Kuba (ODS)

Českému rozhlasu zopakoval, že jde skutečně jen o velmi předběžnou úvahu.

„Pouze v případě, že by hrozilo, že podnik propadne do nějaké divné firmy, tak je zcela legitimní, že nějaký státní podnik se bude účastnit nějaké soutěže a za cenu spíše symbolickou by to eventuálně koupil,“ zdůraznil.

Bývalý šéf resortu Martin Kuba z ODS ale jakýkoliv podobný nápad odmítá. Zvláště s ohledem na to, že stát před deseti lety prodal podle některých podezření OKD pod cenou.

„Aby stát kupoval neziskovou společnost, která má problémy a je v prodělku, je samozřejmě socialistický nesmysl. A hájit se u toho tím, že budeme zachraňovat 14 tisíc pracovních míst, je nesmyslné,“ dodal.

Pro vládu je prioritou udržení pracovních míst

Mezi horníky pořád vládne strach, protože se bojí o práci. A pokud by OKD zkrachovala, ohrozilo by to i další podniky, upozorňuje hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák z ČSSD:

„Ve skupině OKD je stále zaměstnáno zhruba 11 tisíc kmenových zaměstnanců, na které je navázáno zhruba 30 tisíc zaměstnanců v dodavatelských řetězcích. To znamená, že zánik OKD a zánik hlubinné těžby v Moravskoslezském kraji by znamenal nárůst nezaměstnanosti o bezmála 40 tisíc lidí.“

OKD vlastní také Důl Paskov. Podle vlády stále platí dohoda se zástupci NWR, že těžba bude pokračovat do roku 2017. Výměnou za to stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Důl Paskov | Foto: Michal Jindra

Karolína Koubová, Martin Hromádka, krw, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme