Před cestou do zahraničí je třeba si včas zkontrolovat platnost řidičského průkazu

Tisíce řidičů u nás mají propadlý řidičský průkaz, za což jim hrozí při policejní kontrole pokuta až do 2 tisíc korun na místě. Při cestě do zahraničí pak mohou mít větší problémy. Do řady zemí navíc potřebujeme i další doklady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidičský průkaz (ilustrační foto)

Řidičský průkaz (ilustrační foto) | Foto: Alena Palečková

Řidičské průkazy vydávané po 1. květnu 2004 mají podle EU platnost 10 let. Proto se stále častěji objevují řidiči, kteří jezdí s neplatným dokladem.

„Nám dneska chodí řidičské průkazy, které jsou odebrané na ulici policistou a už neplatí. Teď jsou dovolené, tak ať se každý podívá do řidičského průkazu, dokdy má platnost, a urychleně si to přijde vyměnit. Jinak odjede někam mimo republiku, kde zjistí, že je neplatný, a pak je z toho problém,“ říká Josef Mihalík z pražského magistrátu.

U nás se policista může podívat do registru řidičů, zda daný člověk může řídit. V cizině tuto možnost nemají, proto řidiči zakážou další jízdu. O nový průkaz je třeba požádat včas.

„Pokud vám skončí řidičský průkaz například 1. července, vy byste si měli zažádat už začátkem června, protože je tam 20 dní, kdy Státní tiskárna cenin průkaz vyrobí,“ vysvětluje Mihalík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké doklady potřebujeme na cestu do zahraničí, zjistil reportér Petr Jansa

Mimo Evropskou unii, tedy například na Ukrajinu, do Bosny a Hercegoviny nebo Černé Hory Češi potřebují mezinárodní řidičský průkaz.

„Jsou dvou typů – vídeňský a ženevský. Ženevský je kratší, má dobu platnosti jen rok, vídeňský tři roky,“ upozorňuje Igor Sirota z Ústředního automotoklubu České republiky.

Řidiči starší šedesáti let by s sebou měli mít také doklad o způsobilosti k řízení, který by měl být v angličtině. Často lidé také cestují jiným než vlastním autem. Když nejsou v osvědčení o registraci uvedeni jako provozovatel, musí s sebou mít další dokument.

„Ať už je to služební vůz nebo zapůjčený od známého, je potřeba mít potvrzení o tom, že nám byl vůz zapůjčen k této cestě. Opět nejlépe v angličtině,“ připomíná Sirota.

Pro případ nehody je dobré si v pojišťovně vyzvednout tzv. Evropský formulář, nejlépe v jazyce cílové země nebo v angličtině. Nesmíme také zapomenout takzvanou Zelenou kartu od povinného ručení.

„Zelená karta má jednu záludnost, že nám v případě havárie může být u některé konkrétní země odebrán originál. My pak můžeme vyrazit domů bez Zelené karty, můžeme být zastaveni a pokutováni. Je tedy třeba s sebou vždy mít duplikát,“ radí Sirota.

Po zemích EU cestujeme jen na občanský průkaz, ale od června 2012 musí mít pro cesty mimo republiky cestovní doklad i dítě do 15 let.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme