Ke svým šedesátinám dostane Merkelová i její oblíbený námořnický song
Kancléřka Angela Merkelová slaví šedesátiny. Na pompézní akce si tato podle časopisu Forbes nejmocnější žena světa příliš nepotrpí. A oslava jejích kulatin není výjimkou. Na oficiální narozeninovou party do centrály CDU pozvala tisícovku hostí. Ty požádala, aby místo dárků pro ni darovali peníze nadaci na výzkum leukémie.
Poslanci Bundestagu z obou stran velké koalice pro ni přesto nazpívali její oblíbenou píseň.
To, že si ráda zanotuje tento námořnický song, prozradila nedávno při schůzce s francouzským prezidentem Hollandem v jejím volebním okrsku ve Stralsundu.
Výjimečné postavení Angely Merkelové v německé i světové politice a příčiny její popularity popsala zpravodajka Klára Stejskalová
Mimochodem značné popularitě se Merkelová těší i u Francouzů, větší než Hollande, říká šéf Svazu zahraničních korespondentů v Berlíně Pascal Thibault:
„Francouzi mají už plné zuby politiků, kteří vedou silné řeči a málo dělají. Hollande chtěl být také normálním prezidentem, to se mu však nepodařilo. Myslím, že i ve Francii roste poptávka po politicích, kteří nejsou velkohubí a kteří dříve myslí, než mluví.“
Angela Merkelová slaví šedesátku. Chtěla bych být zdravá a dělat, co mě baví, říká
Číst článek
„I proto je Angela Merkelová ve Francii velmi populární, jak ukazují průzkumy. Lidé obdivují, jak vládne, jak je zdrženlivá, její odbornost. To ji odlišuje od klasických francouzských zvyklostí,“ míní Pascal Thibault.
Třetí triumf v řadě. Navíc s největším počtem hlasů
Němci se s Angelou Merkelovou identifikují jako s žádným z jejích předchůdců. Tato pastorova dcera z bývalé NDR a někdejší vědkyně na poli fyziky získala největší počet hlasů ve třetím volebním období. Nevídaný jev.
„Stojí za tím to, že Němci preferují politiku středu, nechtějí extrémy, chtějí zajištění dosavadního životních jistot, blahobytu. A to vše ona ztělesňuje," vysvětluje velkou popularitu politolog a profesor historie Herfried Münkler.
Čas od času zaznívá kritika, že Merkelová je političkou bez vizí.
„Je spíše manažerkou než vůdkyní. Nevládne takovým tím mužským způsobem, není jako Schröder s jeho heslem basta, dost. Jejím stylem vládnutí je spíš pozorovat a pak z toho vyvodit důsledky. Ve velké koalici je to předností. Stejně jako v dnešní Evropě,“ řekl Münkler.
Přesto podle něho dokáže být Angela Merkelová tvrdá. A udělat radikální změny. Jako příklad uvádí Herfried Münkler rozchod s Helmutem Kohlem, který ji přivedl do velké politiky, a změnu názoru na atom po nehodě v japonské Fukušimě.
Mutti ví, kam vede cesta z vrcholu
Němci mají kancléřku rádi, familiárně jí přezdívají 'mutti'. Přesto si je dobře vědomá, že z vrcholu vede pouze cesta dolů. Proto se objevily v německém tisku spekulace, že na svou funkci rezignuje ještě před koncem volebního období.
V letním interview televize ZDF to Angela Merkelová vyvrátila: „Mým přáním je dokončit toto legislativní období a pak se uvidí."
Že by se ucházela o post šéfky OSN, jak psal týdeník Spiegel, jednoznačně vyloučila.