Jsou slizcí a všechno sežerou, slimáci trápí pěstitele a zahrádkáře v celé republice

České zahrádky zaplavili malí slizcí živočichové. Likvidují úrodu jak velkým společnostem, tak i malým pěstitelům. Pro zahrádkáře je invaze slimáků pohromou. Pochutnají si totiž nejen na zelenině, ale klidně i na okrasných květinách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlava plzáka španělského

Hlava plzáka španělského | Foto: Wikipedia, Hakan Svensson

Slimáci připravili Pavlínu z Olešnice na Náchodsku o podstatnou část úrody jahod, dýní a kapusty. Kromě toho ale zaútočili i na růže nebo kaktusy.

„Sypeme granule, zkoušeli jsme piliny, nic nefunguje. Jedině to všechno ráno posbírat, posolit a zahodit,“ stěžuje si paní Pavlína.

Podobně je na tom i Vladimír, který má chalupu nedaleko Červeného Kostelce. Na slimáky chodí nejčastěji večer.

„Vezmu si čelovku, igelitové rukavičky a jdu na sběr. Kombinuji standardní přípravek z obchodu s ručním sběrem a pořád jich je tolik. Několikátá úroda je v háji,“ stěžuje si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se proti slimákům bránit, zjišťoval Václav Plecháček

Současné přemnožení těchto škůdců potvrzuje i předseda Zelinářské unie Jaroslav Zeman. Podle něj jim vyhovuje deštivé počasí.

„Současná situace je někde i kritická. Slimáky najdete úplně všude, a to v kvantech zcela neobvyklých,“ dodává Zeman.

Druhů slimáků a plzáků jsou desítky. V poslední době ty české vytlačuje rezavý plzák španělský, který se stává celoevropskou pohromou.

„Všichni vědí, že je neskutečně žravý. Na zahrádce zničí prakticky cokoliv,“ říká agronom Ladislav Šremr.

Jeho rodina bojuje proti slimákům speciálními granulemi. Jiní pěstitelé zase radí nalákat do zahrady přirozené nepřátele plžů, tedy například ježky, žáby nebo některé druhy ptáků. Stále populárnější jsou také speciální tučňákovité kachny, které je likvidují.

Právě v těchto dnech je nejvyšší čas se slimáky bojovat. V srpnu totiž nakladou až 400 vajíček, ze kterých se příští rok vylíhne potomstvo.

Plž | Foto: Elena Horálková

Václav Plecháček, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme