Z Maďarska se stahují zahraniční investoři. Kvůli nízké poptávce a vyšším daním

Maďarsko zasáhla vlna odchodů velkých zahraničních investorů. Z města Komárom například odchází společnost Nokia a o práci přijde 1800 lidí. Tento krok bude mít dopad i na nezaměstnanost na Slovensku, protože tam pracovali také lidé z jižního Slovenska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť byla zapsaná do seznamu UNESCO už v roce 1987

Budapešť byla zapsaná do seznamu UNESCO už v roce 1987 | Foto: Jaroslav Skalický

Nejde zdaleka o jediného zahraničního investora, který se rozhodl Maďarsko opustit. Vedení budapešťského podniku Danone oznámilo, že v roce 2015 propustí všech 155 zaměstnanců a ukončí výrobu. Podobně společnost Douwe Egberts postupně propustí 184 zaměstnanců.

Do poloviny roku 2015 uzavře svou budapešťskou pobočku také francouzský výrobce pneumatik Michelin. Práci ztratí 512 lidí. Francouzi přesunou výrobu do Polska. V dubnu uzavřel svůj maďarský závod také Samsung.

Zatím největším investorem, který odešel z Maďarska, byl Elcoteq v roce 2011. O práci tehdy přišly 4 tisíce lidí. Investoři, kteří v zemi zavírají své továrny, se většinou odvolávají na pokles poptávky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odchodu zahraničních investorů z Maďarska mluvila Jitka Hanžlová z ekonomické redakce

Poptávka domácností klesala hlavně v době finanční krize, teď ale vesměs zase roste. I v Česku. V Maďarsku jsou ovšem tyto problémy mnohem vleklejší. Táhnou se od roku 2006, kdy si spousta domácností a také stát nabraly obrovské množství půjček v zahraničních měnách.

Tehdy se to zdálo výhodné - jenže forint výrazně oslabil, a dluhy se tak enormně prodražily. Proto domácnosti stále neutrácejí a také vláda v celém tomto období podstatně snížila investice.

Vyšší daně pro velké hráče na trhu

Maďarská vláda se to poslední dobou snažila řešit, ovšem k nelibosti zahraničních investorů. Zvýšila totiž daně podnikům, které jsou na trhu dominantní.

„Uvalila vyšší daně na Telecomin, energetické firmy, banky a velké retailové řetězce. Takže tyto dodatečné korporátní daně se samozřejmě investorům investujícím do těchto sektorů velmi nelíbily.“

„A poslední takovou akcí je nucená konverze půjček v cizích měnách do forintů,“ vysvětluje analytik ČSOB Jan Čermák. Konverze se ovšem uskutečnila v kurzu, který stanovila banka a který je pro banky nevýhodný.

Audi a Mercedes výrobu naopak rozšiřují

Jan Čermák si ale myslí, že v souvislosti s odchodem investorů z Maďarska zatím není důvod k obavám o tamní ekonomiku. A to vzhledem k tomu, že některé zahraniční automobilky - například Audi a Mercedes - výrobu naopak rozšiřují.

„V danou chvíli je pro Maďarsko důležitější to, že hlavní investoři ve strojírenství zůstávají a svoje investice naopak navyšují.“

„A na druhou stranu začala konečně oživovat domácí poptávka, která byla v podstatě pět, šest let úplně utlumená, a konečně nabíhá růst mezd a je vidět, i že i stát začíná investovat. Takže se to tady začíná projevovat pozitivně v celkově vyváženějším růstu ekonomiky,“ dodává Čermák.

Jisté nebezpečí může do budoucna ovšem znamenat eskalace konfliktu Ruska s Ukrajinou, protože Maďarsko je výrazně závislé na dovozu plynu z Ruska.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme