Klikoroh borový zkomplikoval obnovu hradeckých městských lesů po předloňské kalamitě

Zhruba 600 tisíc sazenic nových stromů napadl v královéhradeckých městských lesích brouk klikoroh borový. Jak už jeho druhové jméno napovídá, vybral si právě borovici. Radost tak nedělá lesníkům, kterým komplikuje obnovu lesa po předloňské větrné kalamitě. Ta v roce 2012 zničila téměř 80 tisíc kubíků dřeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, šiška, borovice | Foto: Fotobanka stock.xchng, Ali Taylor

„Ztráty máme velké, jak jsme zjistili, je to celorepublikový problém. Průměrné ztráty máme zhruba 600 tisíc z těch výsadeb borovice,“ říká ředitel královéhradeckých městských lesů Milan Zerzán. Brouk podle něj sazenice ožírá.

Výsadba nových stromků začala před čtyřmi měsíci, pracovníci najaté firmy zatím stihli vysadit zhruba 1,4 milionu sazenic. Z toho je 900 tisíc stromků borovice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škodách, které v městských lesích způsobil klikoroh borový, natáčela redaktorka Lucie Valášková

„Ten brouk je znám, byl zde i před 100 lety, ale nemysleli jsme si, že bude v takovémto množství. Bohužel jsme zjistili, že tím, že nebyla sněhová pokrývka, tak ten brouk, který zimuje v pařezech, asi zimoval ve velkém množství. A proto jsou ty škody tak enormní,“ vysvětluje ředitel lesů.

S částí škod si podle něj ale příroda naštěstí poradí sama. „Když se podíváte, uvidíte ty malé stromky, malinkaté borovičky, co tady rostou, ty roční semenáčky. Mají milimetr v průměru a pro toho brouka nejsou atraktivní, nemá co si kousnout. Za dva roky ta sazenice bude mít 30 centimetrů a vyroste.“

„Takže část ploch bude sama zalesněna působením přírody, tam další výsadbu dělat nebudeme. Ale naopak tam, kde chceme, aby se změnila druhová skladba, využijeme toho, že borovice sežral brouk a vysadíme zde nějaké listnáče, převážně duby a lípy. S tím, že my zaplatíme sazenice a firma zaplatí práci,“ přibližuje ředitel královéhradeckých městských lesů.

S novou výsadbou se začne zase příští rok na jaře.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme