Do Štramberku by se z muzea v Kouřimi mohla vrátit unikátní roubenka

Nejprve sloužila jako obytný dům, pak se z ní stal muzejní exponát a nakonec v ní bude zřejmě školní třída nebo infocentrum. Řeč je o jedné malé roubence ze Štramberku na Novojičínsku, která téměř po čtyřiceti letech opustí Muzeum lidových staveb v Kouřimi ve Středočeském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roubenka z roku 1700 byla původně v Loubí na Českolipsku. Nyní je z ní vzdělávací centrum v Zubrnicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová

V muzeu už ji nepotřebují, a tak zatím leží rozložená v hangáru a připomíná obří stavebnici. Štramberští teď přemýšlejí, kde dřevěnici zase složí.

Pokud by Štramberští roubenku nepřijali zpět, zřejmě by ji čekala likvidace. Teď si ale kladou důležitou otázku: Kam s ní? V úvahu připadají dvě místa. Prvním je Národní sad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách staré dřevenice se vydala reportérka Jana Jeckelová

„Je v přímém sousedství s naší základní školou, jednak by sloužila jako takové poboční informační centrum a jednak školním dětem pro výuku v přírodě,“ říká starosta Jan Socha.

Pod náměstím na travnatém parčíku kdysi stály dokonce dvě roubenky. „Jedna maličká by se sem určitě vešla,“ míní starosta.

Paní Marie stojí v květinové zahradě před svým domem a ukazuje přes cestu, na dřevěnici si dobře vzpomíná:

„Bylo to tady na tom místě, jak končí popelnice a roste jabloň. Bylo by to pěkné, kdyby se vrátila.“

Nákladní auto s rozloženou roubenkou na korbě ale ještě nestartuje. Návrat domku musí nejprve na podzim odsouhlasit Středočeský kraj a Štramberští pak musí definitivně vybrat místo, kde bude stát.

Samotné složení dřevěnice by pak mělo jít hladce, je v dobrém stavu a trámy jsou pečlivě očíslované.


Zvětšit mapu

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme