Opravě pardubických Tyršových sadů už nic nebrání. Stavbaři nastoupí v pátek

Rekonstrukce Tyršových sadů v Pardubicích, o které se diskutuje už několik let, může konečně začít. Radnice podepsala smlouvu se stavební firmou a do parku v centru města přijedou na konci týdne první bagry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tyršovy sady - lavičky | Foto: Jiří Štefl | Zdroj: Český rozhlas

Tyršovy sady se na rok uzavřou. V pátek je stavbaři začnou opravovat a z parku se tak stane staveniště.

„Přes Tyršovy sady nebude možné chodit, protože prakticky od předání staveniště začínáme demolovat budovu, která je dnes u schodiště, a následně se tam hned začne stavět. Takže lidé prakticky nebudou moci sady využívat do 30. 6. 2015,“ potvrdil generální ředitel firmy BAK Trutnov Dušan Čížek.

Proti přestavbě parku už několik let bojují aktivisté. Občanská sdružení protestovala proti kácení a pak i proti samotnému projektu. Považují ho totiž za předražený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekonstrukci Tyršových sadů sleduje redaktorka Naďa Kubínková

„Asi jsme hlavně smutní z toho, že se nám nepodařilo přesvědčit pardubické politiky o tom, že to, co se bude v Tyršových sadech dít, je zbytečné plýtvání penězi,“ říká předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Rekonstrukce parku bude stát 107 milionů korun. 30 milionů zaplatí město, zbytek půjde z evropské dotace. Že by mohlo dojít k navýšení ceny kvůli vícepracím, náměstek primátorky František Brendl za Pardubáky vylučuje.

„Já se toho nebojím. Myslím, že projekt byl prodiskutován zleva zprava. Musela by se na staveništi objevit vyloženě nějaká eventualita, o které projektant ani my jako majitel sadů nevíme. Ale nepředpokládáme, že by částka měla být navyšována,“ zdůrazňuje náměstek.

Aktivisté budou rekonstrukci hlídat

Aktivisté chtějí opravu parku i nadále sledovat. „Budeme to samozřejmě hlídat a budeme to komentovat. Musíme dokončit ještě jedno řízení o kácení, kde hlídáme to, aby nebylo pokáceno ještě několik stromů, které tam jsou s otazníkem,“ přibližuje další kroky Miroslav Seiner.

„Nicméně je pravda, že se nám podařilo zachránit velkou část z těch stromů a keřů, které jsme zachránit mohli - rododendrony, topoly, skoro všechny jehličnany, které projektant chtěl původně vykácet.“

„Takže z tohoto pohledu je to útěcha, že to, čím jsme začínali, to znamená ten ekologický aspekt, tak tam si myslím, že jsme úspěšní byli a že ten park nebude tak prořezán, jak původně měl být,“ dodává za aktivisty Miroslav Seiner.

Primátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice věří, že se Tyršovy sady podaří zachránit a že se nakonec budou líbit všem.

„Já doufám, že budou vypadat pěkně. Samozřejmě že tím gró projektu zůstává odvodnění celého parku, zůstává ta diskutovaná promenáda, dále je tam velké dětské hřiště, které by mělo být podél promenády, jakoby té hlavní třídy parku. A já doufám, že i tolik kritizované drahé komponenty budou opravdu krásné,“ říká primátorka města.

Stavbaři budou muset stihnout opravit park do 30. června 2015. Jinak město nedostane peníze z evropské dotace.

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme