Koalice se dohodla, že o služebním zákonu bude jednat s opozicí

Koaliční strany budou jednat o podobě služebního zákona společně s opozicí. Dohodli se na tom zástupci ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO už předtím v České televizi řekla, že přijetí služebního zákona k 1. lednu příštího roku není ze strany Evropské unie ultimátem a o prodloužení lhůty se tak dá jednat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 10.6.2014

Poslanecká sněmovna 10.6.2014 | Foto: Filip Jandourek

Debata o služebním zákoně bude zítra ve sněmovně pokračovat. Na jedenáctou hodinu svolal premiér Bohuslav Sobotka schůzku, na kterou mají přijít dva zástupci každé parlamentní strany. Tam by se měl dohodnout přesný scénář dalšího postupu.

Koaliční strany budou chtít od opozice slyšet nejen to, co se jim na služebním zákoně nelíbí, ale také konkrétní návrhy, jak to změnit. Ty by pak měla do paragrafového znění zapracovat sama opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální jednání o služebním zákoně sleduje v Poslanecké sněmovně redaktorka Věra Masopustová

„Je potřeba zjistit, co opozice doopravdy chce, jestli ta obstrukce není čistě samoúčelná a kde tedy je možno se smysluplně dohodnout třeba i na nějakých změnách, na kompromisu ke služebnímu zákonu. Asi není možné začít zpracovávat úplně nový zákon na nějakých úplně jiných principech,“ řekl ministr pro lidská práva za ČSSD Jiří Dientsbier.

Pravicová opozice prohlásila, že přijetí zákona bude bránit, dokud kabinet nepřistoupí na čtveřici jejích podmínek na změnu normy. Nelíbí se jí hlavně vnik Generálního ředitelství státní služby. Jednání o změnách proto vítá, potvrzuje šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„My určitě přijdeme s konkrétními návrhy. Poctivě jsme řekli už před dvěma týdny, že všechny nemáme v paragrafovém znění a že budeme potřebovat podporu vládních legislativců,“ řekl.

O dalším postupu chtějí mít vládní strany jasno do 8. srpna

Jednání budou pokračovat i po neděli zřejmě až do pátku. Teprve pak se rozhodne, jestli se schůze Poslanecké sněmovny přeruší a bude se pracovat na pozměňovacích návrzích služebního zákona.

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

„Ten termín mi přijde docela úsměvný, dávají osm dnů nám všem a sami se dohadovali čtyři a půl měsíce, než přinesli něco do Poslanecké sněmovny. Ale já to nevylučuji, možná na základních parametrech, na zadání i pro vládní legislativce se možná stihneme do příštího pátku dohodnout,“ poznamenal Stanjura.

Koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců počítala s tím, že jejich verze služebního zákona bude účinná od začátku příštího roku.

Na tento termín se v minulosti odvolávala i s tím, že je to požadavek Evropské unie. Někteří opoziční představitelé to ale zpochybňovali a tvrdili, že unii jde spíše o kvalitu zákona než termín jeho přijetí.

Ministryně pro místní rozvoj z hnutí ANO Věra Jourová je přesvědčena, že přijetí služebního zákona k 1. lednu příštího roku není ze strany Evropské unie ultimátem. O prodloužení lhůty se tak dá jednat, řekla České televizi.

Pokud se koalice nedohodne s opozicí na kompromisu nebo neprosadí svůj návrh, vstoupí v příštím roce v účinnost služební zákon z roku 2002.

ČTK, Věra Pfeifferová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme