Vládní koalici na Ukrajině opustily dvě strany, chystá se půda pro vyhlášení voleb

Strany v ukrajinském parlamentu připravují půdu pro vyhlášení mimořádných parlamentních voleb – vládnoucí koalici opustily strany UDAR a Svoboda. Stávající vládu vynesl k moci převrat na začátku letošního roku, což jí připomínají kritici zevnitř Ukrajiny i ze sousedního Ruska. Nová vláda s čerstvým mandátem by mohla snáz hledat řešení ze současné krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský parlament se sice scházel a vláda tam doposud měla potřebnou podporu, standardně však nefungoval. Část poslanců tam třeba vůbec nedocházela, zejména těch za bývalou Stranu regionů, kteří se báli politické pomsty.

Ale nešlo jen o ně. Předseda strany Svoboda Oleh Ťahnybok dnes třeba řekl, že parlament, který kryje státní zločince a neumí zbavit mandátů ty, kteří pracují pro Kreml, by neměl existovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na Ukrajině přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Spíš než o politickou krizi se v tomto případě jedná o řízený rozpad. Podpořilo ho i 15 nezařazených poslanců, kteří dosud vládu podporovali.

Ukrajinská ústava říká, že se má o vyhlášení mimořádných voleb rozhodnout do měsíce potom, co vláda ztratí většinu v parlamentu. Možností, jak dospět k předčasným volbám, se sice nabízelo víc, tuhle však poslanci vyhodnotili jako nejvhodnější.

Předčasné volby by mohly přispět k řešení krize na Ukrajině. Do svého mírového plánu je ostatně zahrnul i nový prezident Petro Porošenko, který už dříve oznámil, že by si je přál 26. října.

V cestě jim však stojí několik překážek, zejména separatisté, kteří zřejmě budou chtít kampani i hlasování ve „své republice“ bránit, ale také situace na Krymu, který anektovalo Rusko.

I když je neznámých ještě hodně, na Ukrajině už se konají průzkumy, jak by mohly volby dopadnout. Podle posledních čísel by vyhrála Porošenkova strana Solidarita před Radikální stranou Oleha Ljaška a stranou Vlast současného premiéra Jaceňuka. Prosadit by se měl i UDAR.

Martin Dorazín, kov, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme