Vládní koalici na Ukrajině opustily dvě strany, chystá se půda pro vyhlášení voleb
Strany v ukrajinském parlamentu připravují půdu pro vyhlášení mimořádných parlamentních voleb – vládnoucí koalici opustily strany UDAR a Svoboda. Stávající vládu vynesl k moci převrat na začátku letošního roku, což jí připomínají kritici zevnitř Ukrajiny i ze sousedního Ruska. Nová vláda s čerstvým mandátem by mohla snáz hledat řešení ze současné krize.
Ukrajinský parlament se sice scházel a vláda tam doposud měla potřebnou podporu, standardně však nefungoval. Část poslanců tam třeba vůbec nedocházela, zejména těch za bývalou Stranu regionů, kteří se báli politické pomsty.
Ale nešlo jen o ně. Předseda strany Svoboda Oleh Ťahnybok dnes třeba řekl, že parlament, který kryje státní zločince a neumí zbavit mandátů ty, kteří pracují pro Kreml, by neměl existovat.
Spíš než o politickou krizi se v tomto případě jedná o řízený rozpad. Podpořilo ho i 15 nezařazených poslanců, kteří dosud vládu podporovali.
Ukrajinská ústava říká, že se má o vyhlášení mimořádných voleb rozhodnout do měsíce potom, co vláda ztratí většinu v parlamentu. Možností, jak dospět k předčasným volbám, se sice nabízelo víc, tuhle však poslanci vyhodnotili jako nejvhodnější.
Předčasné volby by mohly přispět k řešení krize na Ukrajině. Do svého mírového plánu je ostatně zahrnul i nový prezident Petro Porošenko, který už dříve oznámil, že by si je přál 26. října.
V cestě jim však stojí několik překážek, zejména separatisté, kteří zřejmě budou chtít kampani i hlasování ve „své republice“ bránit, ale také situace na Krymu, který anektovalo Rusko.
I když je neznámých ještě hodně, na Ukrajině už se konají průzkumy, jak by mohly volby dopadnout. Podle posledních čísel by vyhrála Porošenkova strana Solidarita před Radikální stranou Oleha Ljaška a stranou Vlast současného premiéra Jaceňuka. Prosadit by se měl i UDAR.