Tým zahraničních vyšetřovatelů se už druhý den nedostal k troskám malajsijského boeingu

Ukrajinské síly na východě země údajně postupují směrem k místu, kam dopadly trosky malajsijského boeingu. Jak s odvoláním na kyjevské představitele uvádí agentura Reuters, vojáci už obsadili dvě tamní vesnice. Provládní ozbrojenci uvedli, že za poslední den ztratili v oblasti 23 mužů. Kvůli bojům se k troskám letadla včera ani dnes nedostal tým australských a nizozemských expertů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé se stále nemohou dostat k troskám letadla | Zdroj: Reuters

Zahraniční odborníci se museli vrátit zpět do Doněcku. Potvrdila to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a také povstalci, kteří experty doprovázejí.

Neozbrojený zahraniční tým je prý ale odhodlaný vyšetřovat na místě tragédie. „Je možné, že se tam v dohledné době nedostaneme. Ale uděláme všechno proto, aby se nám to podařilo,“ uvedl zástupce australské federální policie Andrew Colvin.

OSN mezitím oznámila, že od půlky dubna zahynulo na Ukrajině více než 1100 lidí. Obě strany prý používají těžké zbraně včetně dělostřelectva, tanků a raket i v zastavěných územích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl Michal Broža pověřený vedením Informačního centra OSN v Praze

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová nevyloučila, že pravděpodobné sestřelení malajsijského letadla ze 17. července lze označit za válečný zločin.

Rusko žádá, aby vyšetřování okolností pádu letounu zaštítila OSN a mandát vyšetřovatelů by měla vymezit Rada bezpečnosti.

„Nestranné vyšetřování OSN bylo v minulosti využito v mnoha případech, například v loňském roce v případě chemických útoků v Sýrii. Je k tomu ale nutný určitý proces, který může nějakou dobu trvat. Je to především na rozhodnutí Rady bezpečnosti,“ uvádí Michal Broža pověřený vedením Informačního centra OSN v Praze.

OSN upozorňuje na to, že v oblasti bojů trpí zejména civilisté. Podle Broži je tím hlavním, co pro ně organizace může udělat, monitorování jejich situace a její vyzdvihování v mezinárodní oblasti. Zároveň by měla hledat politické řešení konfliktu.

Jana Vondráčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme