Nehvizdy zásadně rozšíří svou školu. Jinde totiž pro místní školáky není kapacita

Dvoutisícový městys Nehvizdy, který měl původně jen školu pro první stupeň s kapacitou 130 míst, ji začal kvůli narůstajícímu počtu obyvatel rozšiřovat. Do roka tam bude stát škola pro 610 dětí od první do deváté třídy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

Praha-východ je od letošního března nejlidnatějším okresem Středočeského kraje. Stěhují se do něj především mladé rodiny, což se citelně projevuje třeba na rostoucím počtu dětí, pro které se jen těžko hledá volné místo ve škole.

„Tady je rekuperace. To zároveň bude měřit kysličník uhličitý, a když tady stoupne koncentrace, vymění se tady automaticky vzduch, aby nám děti nespaly. Tady budou mít šatny,“ ukazuje starosta Nehvizd Vladimír Nekolný zvolený za nezávislé rozestavěnou přístavbu základní školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak řeší narůstající počet školáků v Nehvizdech, zjišťovala Alena Rokosová

Původní budova na náměstí má kapacitu 130 dětí, ale nešlo ji navýšit. Obec proto koupila administrativní budovu u bývalé drůbežárny, ve které loni otevřela další dvě třídy a letos k ní začala stavět obrovskou přístavbu.

Už letos v září do ní potřebuje umístit 65 prvňáků a od září příštího tu nově bude i celý druhý stupeň.

Zdejší školáci byli historicky zvyklí jezdit po ukončení prvního stupně od šesté třídy do nedalekých Čelákovic. Teď už ale tamní dvě školy s kapacitou 1350 dětí stačí jen pro místní.

„Museli jsme řešit to, že od roku 2015/2016 musí v Nehvizdech začít fungovat druhý stupeň a zvýšená kapacita školy až na 610 žáků,“ dodává konkrétní čísla starosta Nekolný.

Financování půjčkou i výnosem z prodeje pozemků

Nehvizdy mají roční rozpočet kolem 16 milionů korun. Rozšíření školy bude stát 65 milionů. Ačkoli obec má od minulého týdne přislíbenou dotaci od ministerstva financí, musela si vzít 10milionovou půjčku a také prodala část stavebních pozemků a koupila místo nich jiné ve stejné výměře.

Sedmimilionový zisk chce také investovat do školy. Bez dotace by to podle starosty šlo jen hodně ztuha.

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

„Něco to stojí. Museli bychom omezit výdaje,“ říká starosta.

Do Nehvizd teď budou jezdit školáci z okolních obcí, kteří jezdili do Čelákovic nebo do Úval. I tam totiž kapacita tamní školy, byť se bude díky nově schválené dotaci rozšiřovat, sotva pokryje potřeby rozrůstajícího se města. V Nehvizdech tedy najdou útočiště i děti z Horoušan, Mochova nebo Vyšehořovic.

„Zaplaťpánbu, že jsou větší, že tu sílu mají jinou než my jako malá obec, a z toho důvodu se rozhodli postavit novou základní školu a naše děti i z okolí pojmou oni,“ říká vyšehořovický starosta Karel Stehlík zvolený za Nezávislé.

Dlouhodobý problém přípražských obcí

Problémy s nedostatečnou kapacitou škol hlásí starostové z prstence okolo Prahy dlouhodobě. Například do dvou let se naplní kapacita školy v Kostelci nad Černými lesy, Říčany vypověděly smlouvu umisťování dětí z okolí většině z 19 obcí už loni na podzim.

A plno hlásí i školy na okraji Prahy. V příštích třech letech ale budou moci školy v okolí hlavního města čerpat díky dvěma dotačním programům více než jednu miliardu korun. Peníze bude rozdělovat jak ministerstvo financí, tak školství.

A.Rokosová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme