Proti operaci v Gaze se protestuje v Izraeli i na Západním břehu. Francie protest zakázala

Už druhým dnem pokračuje pozemní ofenziva izraelské armády v pásmu Gazy. Podle palestinských zdrojů při ní zemřelo už 65 lidí. Oběti jsou z řad civilistů i ozbrojenců. Zatím jediného izraelského vojáka, který při akci přišel o život, zasáhla omylem střela z vlastní strany. Tlak světa na Izrael, aby operaci ukončil, roste. Přibývá i místních protestů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemní operace izraelské armády v pásmu Gazy | Zdroj: Reuters

„Bolest našich lidí v Gaze cítíme i my. Jejich zranění zraňují i nás. Jsme jeden národ, měli bychom se navzájem podporovat. A náš dnešní protest je na podporu lidí v Gaze,“ říká jeden z účastníků shromáždění v Betlémě na Západním břehu.

Protest rozehnala palestinská policie. Proti invazi do Gazy demonstrovali lidé také v severoizraelské Hajfě, účastníci byli převážně z řad místní arabské komunity.

Izraelská armáda mezitím oznámila zničení dalších tajných tunelů a odpalovacích zařízení v pásmu Gazy.

Ve Francii propalestinský protest zakázali

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve zakázal pro-palestinskou demonstraci v Paříži. Její organizátoři se obrátili na soud. Ten ale původní rozhodnutí potvrdil.

Policie je připravená zasáhnout, pokud se bude protestovat i přes soudní zákaz. Minulý týden se při podobné demonstraci střetli palestinští sympatizanti s členy několika židovských organizací.

Až třicet tisíc lidí podpořilo minutý týden Palestince během demonstrace, která přerostla v násilné konfrontace mezi zástupci obou táborů, francouzské úřady chtějí další vlně násilní zabránit, proto demonstraci, chystanou v Paříži na dnešní den nepovolili.

Stejně tak zakázal prefekt dvě demonstrace - pro palestinskou a pro izraelskou ve městě Sarcellle.

Někteří levicoví poslanci proti zákazu protestovali s tím, že se jedná o porušení ústavních svobod.

Pozemní operace izraelské armády v pásmu Gazy | Foto: Reuters

Jan Šmíd, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme