Oprava pardubických Tyršových sadů začala, skončit by měla v červnu 2015

Rekonstrukci pardubických Tyršových sadů radnice chystala několik let. Při přípravě se ale objevilo množství komplikací a hrozilo, že práce vůbec nezačnou a město přijde o evropské dotace. Teď však oprava začala. Do parku v centru města přijela těžká technika a začala demolovat první objekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základní kámen opravy Tyršových sadů v Pardubicích společně poklepali (zleva) starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík, Dušan Čížek z dodavatelské firmy, primátorka Štěpánka Fraňková a její náměstek František Brendl | Zdroj: ČTK

„Pro nás je to prestižní záležitost - Pardubice jsou jedno z největších měst ve východních Čechách a my jsme tady doma. Rozhodně si nebudeme chtít uříznout ostudu,“ říká generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek.

Na základní kámen opravy Tyršových sadů poklepal spolu se starostou prvního městského obvodu Jaroslavem Menšíkem, primátorkou Štěpánkou Fraňkovou a jejím náměstkem Františkem Brendlem.

„Chceme, aby rekonstrukce dopadla dobře, aby skončila v termínu a abychom co nejméně obtěžovali Pardubáky hlukem a omezením jejich života. Hrozně se těšíme, že park zase začne sloužit k trávení volného času, že tam budou chodit rodiny s dětmi a bude to fungovat,“ dodává Čížek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na začátek opravy pardubických Tyršových sadů se byla podívat Naďa Kubínková

Takto velký park ještě firma, kterou Dušan Čížek řídí, neopravovala, ale zkušenosti s obnovou dřevin na malých plochách údajně má.

„Vícepráce neočekáváme, protože zakázka je poměrně dobře zdokumentovaná. Projekt je velice kvalitní, a nemělo by tady docházet prakticky k žádným kolizím s něčím, co je neočekávané,“ vysvětluje generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov.

Rekonstrukce začala demolicí stávajících objektů technických služeb, na jejichž místě vznikne kavárna.

Těžká stavební technika přijíždí přes provizorní komunikaci z ulice U stadionu. Dopravu ve městě by prý narušit neměla.

Stromy se kácet nebudou

Městu stále ale chybí ještě jedno rozhodnutí o kácení. Protest proti odstranění asi 40 stromů podalo před časem sdružení Chráníme stromy.

„Stromy v tuto chvíli vůbec nejsou součástí projektu revitalizace Tyršových sadů, takže projekt jejich rekonstrukce se uskuteční, aniž by se pokácel jediný strom,“ ujišťuje pardubická primátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.

Revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích by měla být hotová v červnu 2015 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Její slova potvrzuje i Miroslav Seiner ze Sdružení Chráníme stromy.

„Pro nás je výhra už stav, kterého jsme dosáhli, protože od začátku nesouhlasíme s betonovým pomníkem, který se tady staví, ale na druhou stranu se nám podařilo zachránit desítky, ne-li stovky stromů,“ doplňuje Seiner.

Stavbaři musí stihnout park opravit do 30. června příštího roku. Jen tak jen tak město splní podmínky k získání evropských peněz.

Simona Bartošová, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme