Do srdce Šumavy smí zatím turisté jen s průvodcem. Ministr to chce změnit

První zóny Národních parků jsou oficiálně lidem nepřístupné. Přesto tam turisté výjimečně mohou. Například na Šumavě takové výlety umožňuje správa Národního parku - ale jen s průvodcem a za poplatek. Správa tím o několik let předběhla návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce z Hnutí ANO. Ten chce otevřít první zóny všem turistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jelen dvaadvacetiterák Král lesa v NP Šumava | Foto: Národní park Šumava, Marek Drha

Třeba právě šumavský národní park by tím ale podle lidí, kteří se přihlásili na výpravu do nitra tamní divočiny, ztratil své kouzlo. Jezdí sem z celé republiky, chtějí vidět místa, kudy turisté běžně nechodí.

„Je to místo, kam normálně nesmíte,“ říká Petra Jamrožová z Ostravy, která na Šumavu jezdí už řadu let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při vycházce z průvodcem do první zóny NP Šumava natáčel repotrér Lubomír Smatana

Štěpán Havlíček je na vycházce šumavskou divočinou s průvodcem už podesáté. „Líbí se mi ta příroda a výklad průvodců. Myslím, že to stojí za to,“ říká.

Registrovat se na vycházku mohou zájemci na webu Národního parku Šumava.

Bývá ale dost obsazeno, i přes poplatek 300 korun, který jde jako odměna průvodci.

„Zájem je vidět, když se člověk podívá na stránky, kde se přihlašuje. Většina termínů je vybraná skoro hned,“ říká jeden z nich, Dalibor Hirič.

Šumava - Prášilsko. Ilustrační foto | Foto: Lukáš Milota

Sobotka zhodnotí práci dalšího ministra, míří na resort životního prostředí

Číst článek

Nápad ministra životního prostředí Richarda Brabce otevřít první zóny národního parku všem turistům se mu ale moc nelíbí.

„Mám pocit, že ministr to myslel jinak, než to vyznělo. Aspoň doufám, protože první zóny mají ten smysl, aby tam příroda byla v optimálním stavu. Když tam začnou chodit kvanta lidí, tak se to nepovede,“ vysvětluje.

Ľubomír Smatana, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme