Ukrajinská armáda trpí nedostatkem výstroje. Chybí jí helmy i neprůstřelné vesty

Ukrajinské armádě chybí základní výstroj pro nové vojáky. Pro nováčky nemá hlavně výstroj, která by je chránila proti útokům nepřítele. Podle velitele výstrojní služby aktivních záloh plukovníka Michaila Ščerbina chybí pomůcky pro ochranu v poli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci | Zdroj: Reuters

Novým vojákům chybí hlavně helmy a neprůstřelné vesty. Jednotky bojující proti rebelům na východě Ukrajiny by potřebovaly také termokamery nebo bezpilotní letadla pro monitorování bojiště.

Také výzbroj už je zastaralá. Podle plukovníka Ščerbina někdy vojáci bojují i se zbraněmi starými 40 let.

Od začátku 90. let se totiž podle něj do armádního vybavení neinvestovalo. Přitom prý může ukrajinská armáda jen závidět povstalcům, s čím bojují. Nejde o těžkou techniku, ale o vybavení jednotlivých vojáků. Někteří si dokonce museli pořídit polní uniformu za vlastní peníze.

Skupina vojáků se vyfotila v armádních trenýrkách a se samopaly v rukou. Fotografii pak poslala prezidentovi Petru Porošenkovi, aby viděl, jak jsou ukrajinští vojáci vybavení.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme