Italské víno Barolo se dostalo na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Kvalitní víno, zachovalá krajina i kulturní tradice zajistily Itálii další zápis na seznam světového kulturního dědictví. Piemontské vinice Langhe, Roero a Monferrato se staly 50. místem v Itálii, které chrání UNESCO. K neznámějším patří vesnice Barolo, kde je také Muzeum vína.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad v Barolo

Hrad v Barolo | Foto: Robert Mikoláš

„Tento sál je věnován historii vína, proto zde vidíme bohy jednotlivých říší, ve kterých se od starověku vyráběl tento lahodný mok. A všichni pak hledí na stěnu plnou lahví od všech zdejších vinařů," ukazuje paní Renata.

Hrad Barolo přeměnil slavný švýcarský architekt Francois Confino v třípatrovou expozici věnovanou pěstování vinné révy.

„Jsou tu zastoupeny všechny elementy důležité k pěstování vinné révy a výrobě vína. Jeden z pokojů je tak věnován měsíci, další slunci a půdě," dodává paní Renáta.

V další, tentokrát zcela zatemnělé místností, jsou viditelné jen létající metronomy s bílými křídly symbolizujícími čas. Tma pak představuje vnitřek sudů, kde víno zraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Itálii natáčel zpravodaj Robert Mikoláš

„Chráněná je obec Barolo charakteristická stejnojmenným vínem pocházejícím z odrůdy Nebbiolo, dále Barbaresco či Canelli a další tři zóny rozkládající se v oblasti Langhe, Roero a Monferrato,“ vypočítává Marco Valle, který stojí za osmiletým úsilím o zapsání piemontských vinic na seznam UNESCO.

Bez místních a jejich předků, kteří zvlněnou krajinu osázeli vinnou révou už před staletími a zachovávali její unikátní ráz, kdy na každém kopci stojí vesnice s kamennými domky obklopujícími kostel a hrad, by se to však nepodařilo.

„Tohle je typické Barolo. Má červenou rubínovou barvu, a když nakloníte sklenku, tak uvidíte ještě oranžovou. Jde o čtyřleté, tedy nejmladší Barolo, ale tuto barvu si zachová i v příštích letech,“ říká 50letý vinař Giovanni Viberti.

Stejně jako většina ostatních věří, že zápis na seznam památek chráněných UNESCO pomůže zachovat unikátní krajinu i v příštích staletích.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme