Obce na Opavsku se potýkají s nedostatkem dětských lékařů. Ministerstvo hledá řešení

Malým obcím v Moravskoslezském kraji chybí dětští lékaři. Sehnat je, to je čím dál větší problém, zoufají se zdejší starostové. Ministerstvo zdravotnictví hledá řešení, navrhuje například zjednodušit přechod lékařů z nemocnic do vlastních praxí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Například ve Štěpánkovicích už přes rok a půl marně shánějí náhradu za doktorku, která odešla do důchodu.

„Je to problém. To se prostě musíte se dvěma dětmi sbalit, odjet tam, vyčkat, než přijdete na řadu, zase se s dětmi sbalit,“ popisuje mladá maminka Hana Nohálová, která musí s dětmi za ošetřením dojíždět.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku vesnických lékařů v Moravskoslezském kraji natáčela Iva Havlíčková

Už několik let chybí dětský lékař i ve Velkých Hošticích. „Dětských lékařů není tolik, aby stačili ordinovat ve všech obcích a městech, které to požadují. Nicméně kdyby to bylo možné, určitě bychom to přivítali a snažili se vytvořit podmínky pro to, aby tady spokojeně mohl vykonávat svoji činnost,“ říká starosta Alfons Pospiech z ODS.

Další obec - a stejný problém. Velké Heraltice už více než rok marně hledají náhradu za doktorku v důchodu. A 400 dětí tu za lékařem dojíždí.

Situaci by podle ministerstva zdravotnictví mohlo do budoucna zlepšit navýšení počtu studentů medicíny, o kterém se v současné době jedná. Ministerstvo chce podle náměstka Josefa Vymazala také zjednodušit bariéry pro přestup lékařů z nemocnic do soukromých praxí. A třetím krokem je podpora finanční.

„My můžeme stimulovat lékaře, aby do takových oblastí šli. A rozhodně na to budeme myslet při vypisování takzvaných rezidenčních míst, což jsou finanční podpory zvláště pro mladé lékaře. A ty můžeme i krajově nějakým způsobem specifikovat,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví.

Problém s nedostatkem lékařů řeší i další obce v Česku. A to přesto, že jim nabízejí výhody, například služební byt.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme