Zbraňovou amnestii zatím obyvatelé Chrudimi příliš nevyužívají

Před měsícem začala platit zbraňová amnestie. Zájem o beztrestné odevzdání pušek, pistolí, munice i další výzbroje je ale v Chrudimi zatím poměrně vlažný. Předchozí amnestie byla vyhlášená před pěti lety. Ta současná proti ní má hned několik výhod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Puškové náboje z období druhé světové války | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Lidem především odpadnou poplatky a papírování spojené se znehodnocením nelegálně držených zbraní.

„Člověk se může vzdát vlastnictví zbraně, což minule nešlo. Vy jste odevzdal zbraň a pak jste byl policí osloven – požádáte o její zničení, nebo znehodnocení? Bohužel veškeré náklady jdou za vámi. Letos je výhoda, že se můžete zbraně vzdát ve prospěch státu,“ vysvětluje Jiří Tilman z chrudimské policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbraňové amnestie využil i redaktor Josef Kopecký

Chrudimští policisté zatím evidují jen čtyři odevzdané kusy zbraní. To je podle Tilmana málo. Je ale doba dovolených, policisté proto předpokládají, že se zájem zvýší na začátku školního roku.

Pokud lidé chtějí na policii odevzdat poškozenou munici, je na místě opatrnost. „Vyjmout ze země něco, jako je granát nebo náboj k minometu, když je to celé zoxidované, zajílované a neznáte dobře konstrukci, tak je to takový docela statečný pokus o sebevraždu,“ varuje Tilman.

Zachovalejší munici policejní technici zlikvidují tím, že ji vystřílí, starou munici zničí.

Během prvního měsíce zbraňové amnestie na pardubickou policii doputoval kanon z německého válečného tanku, na služebnu do Svitav zase důchodkyně donesla dělostřelecký granát. Amnestie potrvá do konce roku.

Náboje do brokovnice z dob socialismu a pár kusů do malorážky | Foto: Josef Kopecký

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme