V 90 letech zemřel Richard Attenborough, režisér filmu Gándhí a herec z Jurského parku

Ve věku 90 let zemřel britský oscarový režisér, producent a herec Richard Attenborough. Americká filmová akademie ocenila jeho životopisný snímek Gándhí z roku 1982 o indickém vůdci hnutí za nezávislost Mahátmovi Gándhím celkem osmi Oscary. Mezi jeho nejznámější herecké role patří postava boháče Johna Hammonda v hollywoodském filmu Jurský Park.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 90 letech zemřel Richard Attenborough, režisér filmu Ghándí a herec z Jurského parku

V 90 letech zemřel Richard Attenborough, režisér filmu Ghándí a herec z Jurského parku | Zdroj: Reuters

Attenborough strávil před kamerou a za ní celkem 60 let. Byl jednou z nejznámějších tváří britské filmové scény a objevil se i v řadě hollywoodských filmů, mimo jiné ve sci-fi Jurský park od režiséra Stevena Spielberga.

Jako herec debutoval v roce 1942 a hrál mimo jiné ve filmech Brightonský špalek či Velký útěk. Režíroval například filmy Jaká to rozkošná válka!, Chaplin nebo Krajina stínů. Jeho Gándhí získal celkově osm Oscarů.

Britský premiér David Cameron vydal k Attenboroughově úmrtí prohlášení, v němž označil zesnulého za "jednoho z velikánů kinematografie", uvedla agentura AP.

Attenborougha za jeho zásluhy o britský film povýšila královna Alžběta II. do šlechtického stavu.

ČTK, Viktor Daněk, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme