Ze stařeny umelou mladici. Koloveč ožívá tradičním přemíláním i poutí

V Kolovči na Domažlicku se dnes opět roztočily lopatky zdejšího zázračného mlýna, který přemílá staré báby na mladice. Obec láká ale i na další, bohatý program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přesná kopie mlýna na staré báby z roku 1863 | Foto: Pavel Halla

Tato omlazovací kúra se v Kolovči koná zhruba jednou za pět. Proč to není každoroční událost, je nasnadě: v Kolovči by a chvíli byla převaha mužů.

Mlýn mlel dříve v poměru 7:1, tedy ze sedmi starých bab umele 1 mladici. Zvláštní poměr pak vyžadovalo přemletí jedovatých bab. Dnes už se mele v poměru 1:1 a čas dalšího mletí se pozná snadno: ženské starostovi stěžují, kde je co píchá a bolí.

Přemílání bab je vcelku organizačně náročná akce a o tomto víkendu se tady očekává návštěvnost až 7 tisíc lidí. A to i proto, že je tady pouť a zároveň sraz rodáků. Společně s přemíláním se koná už po druhé a toto spojení se tady prý osvědčilo už jen zkrátka proto, že přemílání bab všechny Kolovečské prostě spojuje.

V novodobé historii Kolovče se letos koná přemílání po šesté, ale první zmínky o této lidové tradici jsou už z poloviny 19. století. Vzniklo zřejmě jako recese. Dokonce se o ní zmínil i Jan Neruda v Humoristických listech v roce 1879, takže už tehdy věhlas kolovečského mlýna sahal až do Prahy.

Kromě srazu rodáků a kolovečské pouti zahrnuje program přemílání i vystoupení Skalanky, revivalových kapel Smokie či Suzi Quatro, zítra se chytá koncert Domažlicé dudácké muziky. K tomu Koloveč hostí i výstavu drobného zvířectva, sportovní program a samozřejmě nechybějí ani pouťové atrakce.

Jitka Englová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme