Hygienici zkoušejí trasovat nakažené koronavirem podle mobilních telefonů. Lidé musí souhlasit

Mobilní operátoři a IT firmy pomohou hygienikům s trasováním nakažených. Se souhlasem nakaženého majitele čísla jim sdělí, kde se v posledních 14 dnech pohyboval. Nebudou ale předávat údaje o mobilech jiných lidí, se kterými se potkal. Firmy se na tom dohodly s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem za ANO a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, jak informoval výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon, mobil (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sdělování mobilních čísel lidí, se kterými se podle údajů operátorů nakažený potkal, vláda podle Grunda v současnosti nepožaduje.

Dodržujte karanténu a zachovejte klid. Lékaři z Bulovky vysvětlují, jak bojovat s koronavirem

Číst článek

„Vláda pomůže přetíženým hygienickým stanicím. Právě schválila návrh na trasování nakažených pomocí technologií, které připravila skupina COVID19cz s pomocí všech tří mobilních operátorů. Děkujeme všem, kdo pomohli,“ uvedl ministr Vojtěch na svém twitteru.

Řešení, které nyní hygienici začínají testovat, je podle Grunda jednoduché. Když nakažený udělí před pohovorem mobilním operátorům prostřednictvím hygienika dobrovolně výslovný souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik v řádu minut cenný nástroj pro vedení pohovoru - mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde se nakažený v posledních 14 dnech pohyboval.

Hygienik díky tomu může klást daleko přesnější dotazy s cílem identifikovat skutečně jen ty největší hrozby, kde se mohla šířit nákaza na jiné lidi.

Cílená karanténa

Skupina českých IT firem Covid19 chce ve spolupráci s hygieniky odpoledne spustit speciální call centrum pro obvolávání nakažených a lidí, kteří s nimi byli v kontaktu. Podle webu iniciativy chtějí firmy pomoci třeba i zpřístupněním informací či datovou analýzou.

Podomácku vyrobené roušky podle studie až 2,5krát snižují riziko nakažení

Číst článek

„Máme dokončený analytický nástroj, který vezme data nakaženého člověka (tedy s jeho souhlasem, bez něj se do nich nedostaneme) a je schopen z nich výrazně spolehlivě zjistit, kde se pohyboval, s kým přišel do styku, a koho je tedy třeba otestovat. Není to samospásné, je nad tím potřeba zkušený hygienik, je potřeba lidský kontakt, ale už to není pátrání naslepo či v diářích a vzpomínkách, kde nakažení byli,“ uvádějí autoři iniciativy na webu.

Bez jasného a výslovného souhlasu nakaženého nebudou operátoři jakákoliv lokalizační nebo provozní data k podpoře trasování jeho pohybu zpracovávat.

„Toto řešení pomůže k zastavení šíření infekce COVID-19 a současně plně respektuje i vysoké standardy ochrany soukromí,“ dodal Grund.

Cílem projektu je podle Petra Šimečka z firmy Keboola lepší zacílení karantény. „Smyslem je mít dál v karanténě jen ty lidi, kteří by v ní měli být - ne držet doma deset milionů lidí,“ uvedl. „K tomu je potřeba mravenčí práce stovek lidí, kteří odtrasují každého pozitivně nakaženého a zjistí, s kým se potkal, kde byl, co tam dělal,“ doplnil.

Do iniciativy se zapojily podle jejího webu například společnosti Seznam.cz, Alza.cz, Keboola, Pale Fire Capital, O2, mluvii, Clevermaps, Česko. Digital, Liftago, Stories.bi, DataSentics, Dateio, Expertkom, Actum a WMC/Grey. Firmy už pomohly státu se vznikem speciální telefonní linky 1212 pro informace ke koronaviru.

Online reportáž

  • ŠÍŘENÍ POPLAŠNÝCH ZPRÁV. Policie prověřuje šíření poplašné zprávy na sociálních sítích. Pachateli může hrozit až 8 let.

  • SCHODEK ROZPOČTU. O nárůstu deficitu Andrej Babiš hovořil v souvislosti s balíčkem na podporu malých a středních firem, zaměstnanců i živnostníků, který projedná vláda. „Ten balíček bude velká kombinace odložení daní, poskytnutí garancí a samozřejmě i dotací v rámci státního rozpočtu,“ řekl premiér. Podpora by podle něj měla jít také do rozpočtu ministerstva dopravy na výstavbu dálnic.

  • ZÁSOBY OCHRANNÝCH POMŮCEK.

  • FILMOVÝ PRŮMYSL. Mimořádná opatření způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 % do konce roku. Tuzemský audiovizuální průmysl zažívá podle producentů největší krizi, netočí se seriál s Orlando Bloomem, oblíbené tuzemské televizní seriály, odložené byly premiéry nových filmů a kvůli zavřeným kinům zmizel z distribuce i dokument V síti, který upozorňoval na sexuální zneužívání dětí přes internet.

  • Itálie

    ITÁLIE ZPŘÍSŇUJE KARANTÉNU. Itálie zavedla přísnější karanténní opatření v celé zemi, uvádí server CNN . Vstup do parků, hřiště a veřejných zahrad bude od soboty zakázán. Přísnější opatření také zakazuje běhání a jiné „outdoorové fyzické a rekreační aktivity“. Tyto aktivity budou nyní povoleny pouze v „blízkosti domovů lidí“ a musí si udržovat vzdálenost jednoho metru. Lidé mají také zakázaný pohyb z jednoho bydliště do druhého včetně rekreačních domů. Nová opatření potrvají nejméně do 25. března.

  • AKTIVISTKA GRÉTA. Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a další školou povinní demonstranti z hnutí Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) se koronaviru navzdory rozhodli vrátit k výuce. Preventivní opatření mnoha světových vlád jim nedovolí shromažďovat se v ulicích ani chodit do škol, budou se proto vzdělávat online pomocí vlastních seminářů, informovala s odvoláním na prohlášení Thunbergové agentura Reuters.

  • Evropská Unie

    JOUROVÁ O OPATŘENÍ EU. Eurokomisařka Věra Jourová poděkovala ve vysílání České televize české vládě za její opatření, za projevy solidarity a uvedla několik věcí, o které se teď Evropská komise snaží. „Zaprvé zajištění těch aktuálních potřeb, aby se snížil nárůst nakažených koronavirem. Budeme se snažit pomáhat s centrálními nákupy.“ Zároveň bude komise koordinovat hraniční režim, tak aby lidé méně cestovali a neroznášeli virus přes hranice, ale aby nebylo narušeno zásobování potravin, léčiv a ochranných pomůcek. Hraniční režim chtějí nastavit tak, aby se lidé EU mohli vrátit domů. Komise se podle Jourové bude snažit uvolnit pravidla, aby členské státy mohl dělat vlastní mimořádná opatření. Zdůraznila ale, že opatření by měla být koordinovaná mezi všemi členskými státy. „Velmi oceňuji, co dělá Česko, a celá střední a východní Evropa.“

  • RYCHLOTESTY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI. Fakultní nemocnice v Ostravě má jako první nemocnice v kraji k dispozici testování na koronavirus, která výsledky ukazují za 20 minut.

  • A. Babiš

    SCHODEK STÁTNÍHO ROZPOČTU. Schodek státního rozpočtu chce vláda kvůli dopadům koronaviru směřovat na 200 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v pátek večer řekl České televizi (ČT). Počítá s poklesem příjmů a výdaji na podporu firem, uvedl. Státní rozpočet pro letošní rok byl schválen se schodkem 40 miliard korun. 

  • SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY. Ministerstvo zdravotnictví Spojených arabských emirátů oznámilo v pátek první dvě úmrtí na koronavirus, uvedla oficiální tisková agentura UAE WAM. uvedla, že obě úmrtí jsou způsobena předchozím zdravotním stavem.

  • SLEVOVÉ AKCE V OBCHODECH. Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula navrhne vládě, aby zrušila slevové akce v obchodech. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není dobrý nápad.

  • POTLESK A PODĚKOVÁNÍ. Česká eurokomisařka Věra Jourová zveřejnila video, jak lidé na sídlišti v Bruselu děkují všem, kteří bojují proti nemoci COVID-19.

  • NÁKLAD ZDRAVOTNICKÉHO MATERIÁLU. Komerční let doručí do Česka další zdravotnický materiál. Náklad na letišti musí probíhat velmi rychle.

  • USA

    NEJHORŠÍ TÝDEN OD 2008. Americké akcie kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru prodělaly nejhorší týden od roku 2008. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se propadl o více než 17 procent. Během samotného dnešního obchodování se Dow Jonesův index snížil o 4,55 procenta a uzavřel na 19.173,98 bodu. Investory znepokojily nové kroky, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru.

  • PRVNÍ OBĚŤ V SRBSKU. První člověk nakažený koronavirem zemřel dnes v Srbsku. Na tiskové konferenci v Bělehradě to oznámila premiérka Ana Brnabičová, jež také informovala o tom, že o víkendu vstoupí v platnost další omezující preventivní opatření. První srbskou obětí je 59letý muž, který zemřel v nemocnici v Novém Sadu, správním centru severosrbské autonomní oblasti Vojvodina. Nakazil se od člověka, jehož syn byl v Miláně a jenž nyní sám bojuje o život. Srbské zdravotnické úřady aktuálně registrují 135 potvrzených případů koronavirové infekce. Stav osmi nakažených, kteří jsou v péči nemocnic, je podle vyjádření Brnabičové vážný.

  • POKUTA ZA NENOŠENÍ ROUŠKY. V Mladé Boleslavi dostal v pátek muž za nezakrývání úst a nosu na veřejnosti a neuposlechnutí výzvy úřední osoby pokutu 10 000 korun. S dalšími dvěma muži popíjel alkohol na předzahrádce jedné z restaurací, informoval v pátek ředitel městské policie Tomáš Kypta. Dva mladíci dostali každý maximální možnou pokutu 10 tisíc korun. Městští policisté je potkali na ulici v centru města. Mladíci na sebe sami upozornili, byli bez roušek a navíc kolem sebe rozhazovali odpadky z jídla a pití.


  • A. Babiš

    BABIŠ V LÁNECH. Premiér Andrej Babiš (ANO) po páteční zhruba hodinu a půl dlouhé schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech na Kladensku ocenil Zemanovy kontakty v Číně. Pomohly podle něj do Česka v době epidemie koronaviru dostat ochranné pomůcky. Premiér to řekl večer v televizi Nova.

  • ÚLEVY PRO ŽIVNOSTNÍKY. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla, odpustit živnostníkům na půl roku povinné platby na důchodové pojištění. Důvodem je propad tržeb živnostníků v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. V tiskové zprávě  to v pátek oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Opatření by bylo účinné od března a dotklo by se podle úřadu asi 600.000 lidí. Jak nákladné by opatření bylo, úřad neuvedl. Ve středu Maláčová řekla České televizi, že odpuštění sociálních odvodů živnostníkům na tři až čtyři měsíce by stálo asi 13 miliard korun.

  • Velká Británe

    3 NOUZOVÉ AUTOBUSY Z BRITÁNIE. Česká ambasáda vypravila několik autobusů pro Čechy, kteří uvízli v zahraničí. Kromě Švýcarska odjeli v pátek tři autobusy ze Spojeného království a další vyjedou v noci.

  • ÚPADEK LETECKÉHO PROVOZU. Ekonomické dopady epidemie koronaviru se nejrychleji projevují v letectví. Data Flightradaru ukazují, jak rychle a jak moc se provoz v Evropě propadl. Podívejte sem jak se snížil počet příletů a odletů na vybraných evropských letištích a o kolik se snížil provoz na letišti Václava Havla v Praze.

Načíst další

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme