Vláda v pondělí změní pravidla pro ochranu dýchacích cest. Látková rouška mnohde nebude stačit

Situace v Česku se podle ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného zhoršila, a to především z pohledu počtu pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Vláda proto v pondělí vydá opatření, kterým se změní pravidla pro ochranu dýchacích cest. V obchodech, dopravě a na dalších místech s vyšší koncentrací lidí bude povinné nosit respirátory FFP2, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky. Platit má vše od úterý 23. února.

Praha (Aktualizováno: 11:20 19. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V pondělí vydáme opatření, které bude nařizovat nošení FFP2 respirátorů, nanoroušky nebo dvou standardních chirurgických roušek na sobě v místech, kde je vysoká kumulace lidí – obchody, MHD, nemocnice a podobně,“ řekl Blatný s tím, že přesná místa ještě upřesní.

„Pomocně zhotovené tkaniny již nebudou považovány za dostatečnou formu ochrany,“ doplnil s tím, že nařízení bude platit od úterý.

Obchody budou i po nadcházejícím víkendu uzavřeny. 

„Původní úvaha o otevření některých obchodů není průchozí a nedojde k ní. Naopak jsme se shodli, že je potřeba udělat vše pro to, aby se šíření nákazy, které zrychluje britská mutace, zpomalilo,“ vysvětlil ministr.

Ochranných pomůcek je podle něj dost. „Respirátory dostupné jsou. Věřím, že se na tom nic nezmění. Situaci sledujeme. Pokud by docházelo ke snížení dostupnosti, budeme na to s jinými resorty reagovat. Proto budou i alternativy – buď nanorouška, nebo alespoň dvě chirurgické roušky přes sebe, kterých je všude dostatek.“

Na dodržování bude dohlížet policie: „Kontrola ochranných pomůcek není tak složitá. Co má k dispozici policie, tak upozorňuji na to, že jsme se dohodli, že je potřeba mít opatření, jak toto vymáhat. V pandemickém zákoně jsou konkrétní sankce pro nenošení roušek. Je třeba si uvědomit, že je nezbytně nutné, abychom si uvědomili, že opatření jsou nastavena pro zdraví jednotlivce i společnosti a stát musí mít nástroje, aby je vymáhal u menšiny, která je nebude dodržovat.“

Dvě roušky na sobě připustila vláda proto, aby nebyl vyvíjen tlak na lidi, kteří nebudou moc sehnat respirátory odpovídající kvality. „Schopnost jedné roušky je menší než u respirátoru, použití dvou roušek je čistě empirické na doporučení epidemiologů. O něco to zvýší efekt roušek. Rouška chrání ostatní, respirátor pak tvář těsní a chrání i vás. Brání vdechování kapének od jiné osoby,“ vysvětlil Blatný.

Testování zaměstnanců

Ministr zdravotnictví také řekl, že nadále počítá s návratem žáků do lavic na začátku března. „Ráno jsem podepsal výjimku, která umožňuje nákup samotestů pro školu. S právními experty ještě urychleně hledáme způsob, jakým usnadnit udělování výjimek, aby bylo možné i plošně. Cestu k tomu, abychom umožnili pro plošné testování i vstup dalších testu, snad brzy najdeme. Je naší snahou, abychom v krátké době umožnili testování a samotestování i u zaměstnavatelů.“

Tvrdík označil pozvání VIP hostů na utkání Slavie za morální selhání. Fanouškům se omluvil

Číst článek

Podle Blatného také dojde k navýšení dodávek vakcín do dvou nejpostiženějších krajů, tedy Královéhradeckého a Karlovarského, v nichž je uzavřeno několik okresů.

K restrikcím v dalších zatím nedojde: „Budu se na to terénních epidemiologů a hygieniků ptát. Pokud bude nějaká oblast identifikována, zkontaktujeme hejtmany či starosty okresních měst, abychom se dále domluvili. Teď ale žádný takový region v mysli nemám.“

Platí také nasazení mediků. „Mluvil jsem i s vedením Asociace děkanů. Ne všichni s opakovaným nasazením souhlasí, ale při zhoršení situace počítáme nejen s mediky, ale i s dalšími pracovníky ve zdravotnictví,“ dodal.

‚Negativní signál občanům‘

Ministr také komentoval k účasti svého předchůdce a epidemiologa Romana Prymuly a Jana Marounka, zástupce hlavní hygieničky, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví, na čtvrtečním zápase Evropské ligy.

Odpoledne Prymula volal po zpřísnění opatření, pak šel na zápas Slavie. Babiš s ním ukončil spolupráci

Číst článek

„Vyjádřím se obecně – lidé, kteří jsou na těchto pozicích a chtějí po lidech, aby byli doma, a hovoří o tvrdých lockdownech, musí jít příkladem. Je to negativní signál ke spoluobčanům. Nepovažuji to za správné. Dal jsem podnět i státnímu tajemníkovi, jehož podřízeným je pan Marounek, aby situaci i s hlavní hygieničkou řešil,“ řekl s tím, že i pokud nebyla porušena žádná pravidla, tak jde o špatný signál.

Se státním tajemníkem a hlavní hygieničkou o Marounkovi bude jednat. Právě Marounek je podle Blatného tím, kdo uděluje výjimky z epidemických opatření. „Není možné, aby šel sám na zápas, kterému udělil výjimku,“ myslí si šéf resortu.

Připustil ale, že podobně jako na čtvrtečním zápasu Slavie s Leicesterem by se v budoucnu mohli všichni fanoušci nebo diváci sportovních i kulturních událostí před jejím začátkem testovat.

„Podporujeme projekty, které by nám pomohly k návratu k normálnímu životu. Rád bych například vyzdvihl projekt Cesta ze tmy. Principem těchto pilotních projektů je, že vznikne místo, prakticky jedno z nejbezpečnějších míst v zemi, kde budou všichni mít aktuální PCR test a nákaza se tam nebude moct šířit,“ řekl.

Online reportáž

  • Vážené čtenářky, vážení čtenáři, celá redakce iROZHLASu se momentálně věnuje zpracovávání informací o následcích tornáda a bouřek na jihu Moravy. Z toho důvodu jsme se rozhodli online reportáž k dění kolem koronaviru pozastavit. Problematice se nicméně v následujících dnech budeme věnovat v běžném zpravodajství. Děkujeme za přízeň.

  • Důležité

    MOBILNÍ TÝMY NA OČKOVÁNÍ? Očkování proti koronaviru chce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) víc přiblížit lidem. Mobilní očkovací týmy vyjedou do vyloučených lokalit. Zvažuje i očkování v nákupních centrech.

  • ZMIZELÉ VZORKY? Genetické sekvence vzorků koronaviru, které byly odebrány na počátku pandemie nemoci covid-19 v roce 2019 pacientům v čínském městě Wu-chan, zmizely z internetové vědecké databáze. Podle deníku The New York Times to uvedl americký virolog Jesse Bloom, kterému se podařilo 13 z původních sekvencí dohledat.

    Vědec připustil, že sekvence samy nevnášejí více jasnosti do otázky, zda se virus přenesl na člověka z netopýrů či jiných zvířat, anebo unikl z laboratoře. Zmizení sekvencí z databáze je ale podle něj podezřelé a naznačuje, že experti při zkoumání původu viru nemají k dispozici všechny dostupné informace. Někteří vědci vyjádřili nad Bloomovými závěry pochybnosti.

  • ROUŠKY V IZRAELI. Izrael kvůli nárůstu počtu případů koronavirové nákazy opět zavádí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Oznámilo to v pátek izraelské ministerstvo zdravotnictví. Výjimku budou mít například děti mladší sedmi let či postižení.

  • TESTOVÁNÍ V ČESKU. S úbytkem potvrzených případů zpomaluje také testování. Antigenních testů ve čtvrtek proti předchozímu týdnu ubylo o víc než třetinu na zhruba 102 000, počet testů metodou PCR se snížil o pět procent na asi 27 000. Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

  • UZAVŘENÍ ČÁSTI SYDNEY. V části australského města Sydney včetně jeho centra začne platit od páteční půlnoci týdenní uzávěra kvůli šíření koronavirové varianty delta. Obyvatelé daných oblastí budou moci opouštět domovy jen v nutných případech, informuje agentura AP.

  • Důležité

    AKTUÁLNÍ DATA O NAKAŽENÝCH. Epidemie v Česku dál slábne. Ve čtvrtek přibylo 99 nových případů nákazy koronavirem. To je o skoro 60 případů míň než před týdnem, vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Kromě počtu nakažených kleslo taky reprodukční číslo, které informuje o tom, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Aktuálně je na hodnotě 0,77. Epidemiologové ale upozorňují před šířením nových mutací koronaviru - například nakažlivější delta varianta se podle Státního zdravotního ústavu šíří komunitně.


    Foto: Reprofoto z webu ministerstva zdravotnictví

  • POROVNÁNÍ S EVROPSKOU UNIÍ. Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Portugalsku (124 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo s 87 případy na 13. místě). V Česku, které byla nejhorší od počátku února do poloviny března, počty případů stále klesají, s 23 případy zůstává na 21. místě (před týdnem měla na stejném místě 36 případů). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

  • Německo

    SITUACE V NĚMECKU. V Německu za poslední den přibylo 774 nových případů koronavirové infekce. V pátek o tom informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha (RKI). Zemřelo dalších 62 lidí s koronavirem. Před týdnem RKI evidoval 1076 nově nakažených a 91 mrtvých.

  • iROZHLAS

    DATA O INDICKÉ MUTACI. Nová varianta koronaviru přináší podle skotských statistik dvakrát vyšší riziko hospitalizací. Dobré zprávy: očkování dvěma dávkami pořád poskytuje dobrou ochranu a na prvních datech není vidět, že by byla delta výrazně nebezpečnější pro děti. Více se dozvíte v článku.

  • iROZHLAS

    Vážené čtenářky, vážení čtenáři, přejeme vám dobré ráno. Online reportáž sledující dění kolem koronaviru bude pokračovat i během pátečního dne.

  • iROZHLAS

    Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

    děkujeme, že jste sledovali čtvrteční online reportáž serveru iROZHLAS.cz. Pokračovat v něm budeme opět v pátek ráno. Přejeme Vám dobrou noc.

  • NÁRŮST V IZRAELI. Pokles nových případů covidu-19 v Izraeli zastavila nakažlivější mutace koronaviru delta. Křivka nově nakažených se opět zvedá, jak ukazuje graf. 

  • Evropská Unie

    OPATRNÉ OTEVÍRÁNÍ HRANIC. Uvolňování koronavirových omezení a otevírání hranic by v zemích Evropské unie mělo probíhat opatrně, zvláště s ohledem na nakažlivější mutace viru. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních států, kteří zároveň vyzvali k pokračování současného tempa očkování. Potvrdili také závazek, že EU poskytne vakcíny proti covidu-19 chudším zemím, které jsou s očkováním výrazně pozadu. S počínajícím létem a zlepšeným vývojem nákazy řada zemí po mnoha měsících rychle ruší společenské i cestovní restrikce. Především jihoevropské státy závislé na turistickém ruchu usilují o co nejmírnější pravidla, v čemž mají od příštího týdne pomoci covidové cestovní certifikáty.

  • Česko

    NÁKLADY NA PROVOZ BAZÉNU. Na pokrytí nákladů v důsledku koronavirové pandemie dostane provozovatel městského bazénu v Liberci od radnice 3,2 milionu korun. Mimořádnou dotaci dostane na základě dnešního rozhodnutí zastupitelstva ve třech měsíčních splátkách, využít je může na mzdy, zabezpečení hygieny nebo úhradu nákladů za teplo či elektřinu za období od června do konce září. 

  • OČKOVÁNÍ V TÁBOŘE AL-HÚL. V táboře Al-Húl na severu Sýrie, v němž žije přes 60 tisíc lidí, dostalo vakcínu proti covidu-19 asi 200 osob. Očkovací kampaň vede podle agentury AFP v rámci programu COVAX syrské ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s OSN. Tábor spravují syrští Kurdové. Mezi obyvateli tábora jsou i příbuzní bojovníků teroristické organizace Islámský stát. V Al-Húlu dostalo vakcínu firmy AstraZeneca 205 lidí; očkovací skupiny ministerstva se zaměřují i na další kurdské oblasti syrského severu. Komunikaci mezi Kurdy a zástupci vlády zprostředkovává Světová zdravotnická organizace. 

  • Česko

    OBNOVENÍ NOČNÍCH SPOJŮ. Pražské metro bude od 15. července jezdit opět do půlnoci. Praha, ROPID a dopravní podnik (DPP) se rozhodly provoz metra prodloužit v návaznosti na růst poptávky a počtu přepravených cestujících v metru po 20.00. Cestující se do MHD vrací po covidové odmlce. Od 1. července začne pro linky pražské MHD a autobusové linky PID platit prázdninový jízdní řád. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí DPP Aneta Řehková. 

  • Evropská Unie

    MÉNĚ VAKCÍN. Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Před měsícem přitom unijní exekutiva uvedla, že očekává 980 milionů dávek, napsala agentura Reuters s odvoláním na interní dokument, s nímž se dnes na summitu seznámili šéfové států a vlád členských zemí bloku.

  • Maďarsko

    OBEZŘETNOST NA FOTBALU. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas české reprezentace do Maďarska, aby byli obezřetní před nákazou. Ideálně by se po návratu měli nechat otestovat na koronavirus. Zápas fotbalového eura, kde se utká Česko s Nizozemskem, se v Budapešti odehraje v neděli. Dopravci už teď evidují zvýšený zájem o spoje do maďarské metropole. V Maďarsku smí na stadion plná kapacita diváků, tedy až 60 tisíc. Všichni musí mít podle webu UEFA negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo být po dokončeném očkování.

  • PŘÍSNĚJŠÍ OMEZENÍ V LISABONU. Portugalská vláda dnes rozhodla přesunout hlavní město Lisabon a populární letovisko Albufeira mezi vysoce rizikové oblasti v zemi. Na Lisabon připadá přes dvě třetiny nových případů koronaviru v zemi. O víkendu budou v hlavním městě muset restaurace, bary a část obchodů zavřít brzo odpoledne. V Portugalsku se epidemická situace v posledních týdnech zhoršila a počet nových případů nákazy za 14 dní na 100 tisíc obyvatel je nejvyšší v celé Evropské unii, uvedla agentura AFP. 

Načíst další

ako, pj, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme