Vítězství ženy ve Velké národní se blíží, věří Katie Walshová. Slavný dostih pojede proti bratrovi

Extrémně vyrovnané pole čtyřiceti koní dnes vyrazí do nejslavnějšího překážkového dostihu na světě. Velká národní se jezdí na závodišti v Liverpoolu od roku 1839 a ještě nikdy jí nevyhrála žena. To se letos může změnit, přestože Katie Walshová jako jediná žokejka ve startovním poli nebude v sedle favorita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katie Walshová v posldním závodě upadla, přesto do Velké národní nastoupí | Zdroj: Reuters

Před pěti lety skončila Katie Walshová se Seabassem po dramatickém závěru téměř 7kilometrového dostihu na třetím místě. To je dodnes nejlepší výsledek ženy v historii Velké národní.

„Bylo to absolutně parádní. Kůň výborně skákal, neměli jsme žádný větší problém. Sice jsme do cílové rovinky vjížděli s nadějí na vítězství, ale já jsem nadšená," dělila se v euforii Walshová o své první dojmy s britskými novináři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na startu Velké národní bude 40 koní a jezdců, mezi nimi jediná žena

Teď o 5 roků později je jí 32 let a ráda by své nejlepší umístění ještě vylepšila. Wonderful Charm, na kterého se po 18 hodině posadí, sice nepatří s kurzem 40 ku jedné mezi favority, ale protože je Velká národní hendikepem a koně vezou rozdílné hmotnosti, může se prosadit prakticky kdokoli. Možná i první žena v historii, jak povídala pro web Racing UK Walshová.

„Řekla bych, že se to blíží, bezpochyby se teď ženy připravují na dostihy lépe než dřív. Ale říct něco a udělat to, jsou úplně rozdílné věci. V minulosti se skvělí žokejové se stovkami vítězství snažili ovládnout Velkou národní, měli výborné koně, ale třeba se jim to nikdy nepovedlo. Je to opravdu nevyzpytatelný dostih, ve kterém se vám musí prostě všechno sejít,“ říká žokejka.

Katie Walshová navíc vstoupí do dostihu s bolavou rukou, kterou si zranila ve čtvrtek při pádu z koně právě v Liverpoolu. Rentgen ale vyloučil zlomeninu a tak Katie nastoupí do Velké národní společně se svým bratrem Rubym.

„Je to vzrušující. Je skvělé, že můžeme být oba u tak velké akce. Člověk může sdílet ty nauvěřitelné pocity s někým, koho zná prakticky od narození. Velká národní je nejslavnější překážkový dostih na světě a je úžasné, že je se v závodě potkáme se sestrou,“ říká dvojnásobný vítěz, který osedlá spolufavorita Pleasant Company.

To ale v dostihu, ve kterém se obvykle více než polovina ze 40 koní nedostane do cíle, nemusí nic znamenat. Dostih, který sleduje po celém světě téměř jedna miliarda lidí, začne v 18 hodin a 15 minut.

Jakub Marek, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme